A Központról
Kutatás
Kiadványok
Oktatás
Akadémiai kutatóhely
Konferenciák
Elektronikus kiadványaink
Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság
    Vezetőség
    Tagok
    Programok, események
    Kiadványok
Linkajánló
Rólunk írták
FORTOCSKA Galéria
Hírek, információk

   
Főoldal Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság > Tagok
Tagok

 
Makai János
főiskolai tanár
Eszterházy Károly Főiskola

E-mail: 

Honlapcím: http://tortenelem.ektf.hu/makaijanos.htm
Önéletrajz

1983-ban végeztem az egri tanárképző főiskola történelem-orosz szakán. Még ebben az évben jelentkeztem az Eötvös Loránd Tudományegyetemre, ahol 1985-ben fejeztem be a történelem szakot levelező tagozaton. Mindkét intézményben több alkalommal is kitűnő eredményt értem el. Főiskolai tanulmányaimat jeles rendű diplomával zártam, míg az egyetemen kitüntetéses diplomát kaptam. 1983-1986 között az egri Gép- és Műszeripari Szakközépiskolában tanítottam, 1986-tól pedig az egri főiskola különböző elnevezésű történelemtudományi tanszékein dolgoztam, ill. dolgozom.

Az elmúlt két évtized során a főiskolai és egyetemi képzésben többnyire középkori, kora újkori vagy újkori egyetemes történetet, valamint írás- és könyvtörténetet oktattam. A felsorolt tények csak a nappali tagozatra vonatkoznak. Kezdettől fogva részt veszek a levelező hallgatók oktatásában is (konzultációk, vizsgák, szakdolgozatok).

Még az egri főiskolán kezdtem intenzívebben tanulmányozni a Vlagyimir-Szuzdali Fejedelemség történetét. Ezt megkönnyítette, hogy orosz szakosként összesen három alkalommal voltam részképzésen a Szovjetunióban. Különösen a Vlagyimir városában eltöltött több mint 4 hónap bizonyult eredményesnek, hiszen ott olyan anyagokhoz jutottam, amelyek megszerzése Magyarországon hosszú éveket vett volna igénybe.

1987-ben az intézményünk és a Vlagyimiri Pedagógiai Főiskola közötti együttműködés keretében tanulmányúton vettem részt Vlagyimirban. Szakirodalmi tájékozottságom elmélyítésében ez a lehetőség igen sokat jelentett.

1992-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetemen középkori egyetemes történelemből szereztem bölcsészdoktori fokozatot summa cum laude minősítéssel. Disszertációm címe: A Kijevi Rusz felbomlása és a Vlagyimir-Szuzdali Fejedelemség felemelkedése. A dolgozat elkészítése során értékes segítséget kaptam opponenseimtől, dr. Szvák Gyulától, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és dr. Font Mártától, a Janus Pannonius Tudományegyetem tanáraitól.

Miután 1995 decemberében az Eötvös Loránd Tudományegyetem Angol-amerikai Intézetében angol nyelvből szakfordítói vizsgát tettem, 1996 elején kérelmet nyújtottam be egyetemi doktori fokozatom átminősítésére. Eredeti dolgozatom, két nyelvvizsgám (orosz, angol) és publikációim alapján az ELTE doktori tanácsa 1996 decemberében megítélte számomra a PhD fokozatot.

Az 1980-as évek végétől számos tanulmányt írtam. Ezek általában az óorosz időszakot tárgyalják. A politika-, had- vagy vallástörténet mellett különleges figyelmet fordítok a historiográfia kérdéseire. Az utóbbihoz óriási szakirodalmi tájékozottságra van szükség, viszont a különböző történetírói iskolák által képviselt nézetek összevetése fontos tanulságokkal szolgál. Mivel a fenti témát Magyarországon csak kevesen kutatják, a lehetőségek szinte kimeríthetetlenek. Mód van az eredmények idegen nyelven való interpretációjára is. Ugyanakkor más kérdések is foglalkoztatnak. Igyekszem olyan témákban elmélyedni, amelyek megszokott kutatásaimtól távol állnak, de az oktatói munkámban jól kamatoztathatók. Írtam például olyan tanulmányt, amely az egyetemes történelem egyik legjelentősebb személyiségéhez, Kolumbusz Kristófhoz kapcsolódik.

Első publikációm a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének folyóiratában jelent meg 1989-ben. Azóta rendszeresen publikálok országos kiadványokban (Világtörténet, Aetas, Századok) és a helyi tudományos közleményekben (Acta Academiae Pedagogicae Agriensis, Egri Történelmi Évkönyv). Recenzióim is a vezető szakmai folyóiratokban (Századok, Világtörténet, Aetas, Klió) jelentek meg. Több tanulmányom gyűjteményes kötetben található. Nagy jelentőséget tulajdonítok a tudományos eredmények széles körben való megismertetésének. Ezért a helyi napilapok (Heves Megyei Hírlap, Heves Megyei Nap), sőt az Élet és Tudomány számára is írtam már cikkeket.

Az utóbbi években több szakmai rendezvény munkájában vettem részt. 1994-ben felkért hozzászólóként Nyíregyházán a debreceni egyetem oktatói által írt Európa története című kötet kora újkori részét véleményeztem. 1997-ben, 1998-ban, 2000-ben és 2005-ben Egerben tartottam előadást a Magyar Tudomány Napja, ill. Ünnepe alkalmából szervezett konferenciákon. 1998-ban az ELTE Ruszisztikai központja által Meszto Rosszii v Jevrope/The Place of Russia in Europe címmel Budapesten rendezett nemzetközi tudományos konferencián tartottam orosz nyelvű előadást a Kijevi Rusz történetét tárgyaló szekcióban. Még ebben az évben az a megtiszteltetés ért, hogy a Magyar Tudományos Akadémia és az Orosz Tudományos Akadémia Történész Vegyesbizottsága tagjai sorába kooptált. Így 2000-ben már szerepeltem a vegyesbizottság Osznovanyije goszudarsztva i rannyije vengerszko-russzkije szvjazi címmel Egerben rendezett nemzetközi tudományos konferenciáján.

Kutatási témám a jövőben is elsősorban a Kijevi Rusz és a belőle kivált óorosz államok, legfőképpen a Vlagyimir-Szuzdali Fejedelemség története lesz. Újabb tanulmányokat szeretnék megjelentetni országos és helyi kiadványokban, s természetesen újabb tudományos előadások tartását tervezem.

Az Eszterházy Károly Főiskolán az oktatói ranglétrán egyenletesen haladtam előre. 2001-ben főiskolai tanárrá léptettek elő. Szintén 2001-ben kinevezést kaptam az egyetemi szintű történelem szakos képzés beindítása miatt újonnan létrehozott Ókor- és Középkori Egyetemes Történeti Tanszék vezetésére. 2006-ban sikerrel pályáztam egy újabb öt éves ciklusra. 2006 nyarától - ideiglenes jelleggel - ellátom az intézmény Történelemtudományi Intézetének intézetigazgatói teendőit is.

Eger, 2006. október 9. 


Dr. Makai János
Ókor- és Középkori Egyetemes Történeti Tanszék



Publikációs Lista

2002-2006. közötti munkák

Önálló kötet:
Írás- és könyvtörténet. Távoktatási tankönyv
Eszterházy Károly Főiskola Médiainformatika Intézet, Eger, 2004. 234 o.
Tanulmányok:
Az óorosz államszervezet jellegének kérdéséhez
Századok, 2002/3. 583-598. 

A Monomah-korona. Legenda és valóság
Világtörténet, 2005/1-2. 65-79. 

Problematyika jegyinsztva drevnyerusszkovo goszudarsztva
Goszudarsztvennoszty, gyiplomatyija, kultura v Cenrtalnoj i Vosztocsnoj
Jevrope XI-XVIII vekov. Moszkva, 2005. 21-37. 

Az első orosz forradalom visszhangja a Heves vármegyei sajtóban
Acta Academiae Pedagogicae Agriensis. Nova Series. Tom XXXIII. Sectio Historiae.
Eger, 2006. 189-204.

Módszertani publikációk:
Írás- és könyvtörténet. Tanulási útmutató
Eszterházy Károly Főiskola Médiainformatika Intézet, Eger, 2004. 22 o. 

Írás- és könyvtörténet. Önértékelő teszt
Eszterházy Károly Főiskola Médiainformatika Intézet, Eger, 2004. 10 o.

Recenziók:
A Monomah-trón (Szokolova I. M. Monomahov tron)
Klió, 2003/2. 56-59. 

A régi Rusz története (Vlagyimir Petruhin: Drevnyaja Rusz, IX. V.-1263 g.)
Klió, 2006/1. 102-107.


Eger, 2006. október 9.


<<< vissza

  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>