A Központról
Kutatás
Kiadványok
Oktatás
Akadémiai kutatóhely
Konferenciák
    Aktuális
    Archívum
    Előadók
Elektronikus kiadványaink
Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság
Linkajánló
Rólunk írták
FORTOCSKA Galéria
Hírek, információk

   
Főoldal > Archívum
Archívum

Archív konferenciák:



A Habsburg- és a Romanov Birodalom - Moszkva 
2005. március 31.

Leírás | Előadások | Kiadvány

Előadások

Habsburgok és Romanovok (bevezető)
Előadó: Szvák Gyula



A Habsburg Birodalom 1918-as felbomlásának és a Romanov-dinasztia 1917-es bukásának okairól
Előadó: Romsics Ignác

A Habsburg Birodalom 1918-as felbomlásában és a Romanov--dinasztia 1917-es bukásában, amely sokak szerint – és szerintem is -- nem az Orosz (Rosszijszkaja) Birodalom végét, hanem csak válságát jelezte, semmi meglepő nincs. A történelem tanúsága szerint a birodalmak – a civilizációkhoz hasonlóan – kialakulnak, felemelkednek, majd hanyatlani kezdenek, és végül elbuknak. Ez eddig minden birodalommal így történt. Több évszázados fennállás után az I. világháború végén ez a sors várt nemcsak a Habsburg-, hanem az Oszmán Birodalomra, s a kommunizmus félévszázados kísérlete után 1991-ben a Szovjetunióvá alakult Orosz Birodalomra is. Ugyanazon a földrajzi területen vagyis a német és az orosz nyelvterület közötti „Köztes-Európában”, amelyet valamikor a három említett birodalom uralt, az önálló politikai egységek száma ma: 21. Ezen átalakulás legnagyobb felhajtóereje véleményem szerint a modern nacionalizmus, hordozói pedig az egyes nemzetek-nemzetiségek voltak. Nagyban hozzájárultak azonban más tényezők, például az egyes időszakokban meghatározó befolyással rendelkező nagyhatalmak stratégiai érdekei és céljai is. Előadásomban e tényezők I. világháborús szerepét fogom bemutatni  a Habsburg Birodalom bukásának és az Orosz Birodalom megrendülésnek konkrét okaira és körülményeire koncentrálva.


Az orosz abszolutizmus összehasonlító megközelítésben. XVIII-XX. század
Előadó: Medusevszkij, Andrej Nyikolajevics



Felvilágosult abszolutizmus a Habsburg Birodalomban és Oroszországban
Előadó: Poór János

Az alábbi előadás nem a Habsburg és a Romanov felvilágosult abszolutizmussal foglalkozik, hanem olyan fogalmi és historiográfiai problémákkal, amelyek mindkettő kapcsán felmerülnek.
Az abszolutizmus és a felvilágosult abszolutizmus fogalma a történettudományban több mint 150 év óta szolgál színvonalas vagy kevésbé színvonalas intellektuális játék tárgyául, s az is marad. Intellektuális játék tárgya. Definíciószerűen nem válaszolható meg: mi az abszolutizmus, mi a felvilágosult abszolutizmus? Éppúgy nem, mint ahogy az sem: mi a felvilágosodás? De nemcsak definiálni nem lehet ezeket a fogalmakat, hanem autentikus értelmezésük is lehetetlen. F. Hartung a felvilágosult abszolutizmusról szóló tanulmánya elején Szent Ágostont idézte: „Si nemo ex me quareat, scio; si quarenti explicare velim, nescio” (Hartung, 1955). A bölcs közhely intő igazsága ellenére a korszak kutatói több mint másfél évszázada rendületlenül kísérleteznek azzal, hogy megválaszolják a megválaszolhatatlan kérdéseket.



A birodalom mint nemzetiségek közössége (a XVI-XIX. századi orosz történelem tanulságai)
Előadó: Trepavlov, Vagyim Vincerovics



Az orosz önkényuralom birodalmi doktrínája: ideológiai és szociál-pszichológiai aspektusai
Előadó: Maraszinova, Jelena Nyigmetovna



Az Osztrák-Magyar Monarchia a nemzetközi politikában
Előadó: Gerő András

A Habsburg-Monarchia – akárcsak a többi állam – két konstans nemzetközi érdekkel rendelkezett. Egyrészt fenn kívánt maradni, másrészt pedig hatalmát kívánta növelni. Függően attól, hogy éppen létét fenyegette-e veszély, vagy hatalomnövekedésében bízhatott-e, választotta meg aktuális szövetségesét. S mivel geopolitikai helyzete olyan volt, amilyen, mindig adódott veszélyforrás, de szövetséges is.
Ami talán túlmutatott ezeken a némileg közhelyes állításokon, az – megítélésem szerint – a Monarchia XIX. századi életképessége. Pontosabban szólva az, hogy kritikusai, belső ellenfelei sokkal inkább látták korhadó, szétesett képződménynek, mintsem azt a tények alátámasztanák. A Habsburg-birodalom – szemben a sorra-rendre elhangzó egykorú s a történetírásban is visszatérő megítélésével – a XIX. század egyik legéletképesebb intézményének
bizonyult.



Az Osztrák-Magyar Monarchia az orosz külpolitikában
Előadó: Ignatyev, Anatolij Venyegyiktovics



Az Orosz birodalom összeomlása a XIX. század végén - XX. század elején
Előadó: Iszkengyerov, Ahmed Ahmedovics




<<< vissza

  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>