A Központról
Kutatás
Kiadványok
Oktatás
Akadémiai kutatóhely
Konferenciák
Elektronikus kiadványaink
Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság
    Vezetőség
    Tagok
    Programok, események
    Kiadványok
Linkajánló
Rólunk írták
FORTOCSKA Galéria
Hírek, információk

   
Főoldal Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság > Programok, események
Programok, események




2013. augusztusi összejövetel
2013-09-03

Emlékeztető a Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság magyar tagozatának 2013. augusztus 29-i üléséről.

 

Két napirendi pont:
1./ Javaslat az Orosz Tudományos Akadémiával való együttműködési szerződésre 
2./ Az orosz történelemoktatás történeti-kulturális vázlatának («стандарт») megvitatása

1./
Az előző, 3 évre szóló szerződés lejárt. Természetesen csak akadémiai intézmény pályázhat, a pályázatot egyeztetni kell a fogadó intézménnyel előzetesen. A pályázatot még nem írták ki, de valószínűleg igen rövid határidővel fog megjelenni.
Szvák Gyula javaslata: az együttműködés folytatása a korábbi 3 témában
-          magyar-orosz kapcsolatok a 11. századtól 1917-ig
-          magyar-szovjet kapcsolatok
-          «россиеведение»
Ezt egyeztette a lehetséges fogadó partnerekkel, illetve Pók Attilával. Javaslata: ezt terjesszük a Történettudományi Intézet, ill. az MTA megfelelő szervei elé.
A javaslatot a tagok mindannyian elfogadták.
2./
Szili Sándor ismerteti a tervezet létrejöttének körülményeit: kultúrpolitikai döntés született arról, hogy a SZU felbomlását követően egy egységes történelemszemlélet igényével készüljenek új történelemkönyvek a közoktatás részére, melyeknek célja a hazafiságra nevelés, a nemzeti egység megerősítése. Erre dolgozták ki ezt a tézisrendszert («стандарт»). A tervet közreadták, a sajtóban a „problémás” kérdéseket összegyűjtötték, a bírálatok alapján módosítanak majd, s azt terjesztik majd Putyin elnök elé. Az egész mögött az  Oroszországi Történelmi Társaság áll. A legvitatottabb kérdések a SZU, ill. a mai orosz állapotok megítélése, ill. a nemzeti tagköztársaságok saját történelemszemlélete, történelemkönyvei. Mindez annak a leszögezésével, hogy a tudományos életben létjogosultsága van a pluralizmusnak.
Szvák Gyula: látszólag nem a mi kompetenciánk, hisz iskolai tankönyvek – de ez jelenti a történetszemlélet alapjait, erre épül majd minden.
Szili Sándor: a tudományos közvélemény számára is egy etalon készül ezzel.
Szvák Gyula: Miben új és miben maradt a régi eszerint az orosz történelemszemlélet? A mi történelemfelfogásunkhoz képest miben új? Ki hogyan látja a saját oktatott/kutatott korszakát a vázlat fényében?
Makai János: módszertani szempontból jó, korszerű – pl. régiótörténet, értékítélet kialakítása, forráselemzés. Meghökkentő: főszerep a személyiségé – az átlagemberé, a pravoszlávia fontossága.
Kijevi Rusz – viszonylag korrekt. Ennek felbomlása – ez kérdésesebb.
Gebei Sándor: koncepcionális probléma: az impérium kérdése – és hogyan értékeli ezt a 21. sz. Ukrajna: a saját tankönyvek itt már elkészültek – ez konfliktust fog okozni.
Az egyház-és vallástörténetben nem szerepel a breszti unió, pedig alapvetően fontos.
Filippov Szergej: ha a teljes szöveget látná, akkor tudná megítélni a közreadott „minimumot”. Sok függ attól, mivel töltik meg a vázlatot. Korszaka: modernizálták a korábbi álláspontot, ezt üdvözli. A vázlat bíztató, a szöveges feldolgozásra vár, attól függ majd minden. A marxista terminológiát elhagyták – ez rendben. De mi van helyette?
Bodnár Erzsébet: csatlakozik Filippov Szergej véleményéhez. Szűkebb kutatási területe nagyon jó.
Szvák Gyula: periodizáció problémás, főképp a szovjet korszakra.
Kolontári Attila: Félreérthető/félreértelmezhető megfogalmazásokkal találkozik. Attól függ minden, hogyan töltik ki tartalommal.
 
Szvák Gyula összegez: mindenki egyetért abban, hogy ez több, mint iskolai tankönyv. A téma fontosságára való tekintettel javasol összeállítani egy anyagot, amit közzé lehet tenni a honlapon, folyóiratban, esetleg megküldeni az Oroszországi Történelmi Társulatnak. Célszerű lenne megvitatni véleményünket a Vegyesbizottság orosz tagozatával is.
Szeptember végéig max. 6000 n terjedelemben várja a reflexiókat írásban a tagoktól, ő is elküldi írását: „Orosz történeti sorvezető” (Megjelent a Népszabadság 2013. júl. 22-i számában).

Az emlékeztetőt készítette: Radnóti Klára
Hitelesítette: Szvák Gyula

  

<<< Vissza a hírekhez


  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>