A Központról
Kutatás
Kiadványok
Oktatás
Akadémiai kutatóhely
    Kutatási terv 2002-2006
    Eredmények
    Kutatási terv 2007-2011
    A tagokról röviden
    Kutatási terv 2012–2016
    Kilenc év után megszűnt a kutatócsoport
Konferenciák
Elektronikus kiadványaink
Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság
Linkajánló
Rólunk írták
FORTOCSKA Galéria
Hírek, információk

   
Főoldal > Eredmények
Eredmények


2003. évi eredmények

A kutatóhely 2003. évi tudományos tevékenységre vonatkozó beszámoló


I. A kutatóhely fő feladatai a beszámolási évben
A kutatóhely fő feladatai 2003-ban, mint kezdő évben, részint a kutatások infrastrukturális feltételeinek megteremtésével voltak kapcsolatosak (számítógépek, könyvek beszerzése, honlap készítése stb.).
Kutatásokat terveztek a forrásfeltárás- és fordítás, a kapcsolattörténet, a historiográfia terén, valamint konkrét történeti kutatásokat is tervbe vettek.
A leglényegesebb orosz történeti források – a 9. századtól a 20. század elejéig – magyarul történő publikálásának előkészítését tekintik az első év egyik legjelentősebb feladatának.
A kapcsolattörténet terén a magyar historiográfia legjelentősebb eredményeinek számbavétele volt 2003-ban a cél.
A historiográfiai kutatásokban az orosz történelemre vonatkozó legrelevánsabb magyar koncepciók feltárását és publikációra való előkészítését tervezték.
A konkrét történeti kutatások az orosz autokrácia néhány emblematikus figurájának bemutatását, a szibériai fejlődési sajátosságokat, a klasszikus szlavofíliát, az orosz liberalizmust és az orosz rendszerváltás néhány sajátosságát érintették.

II. Az év folyamán elért kiemelkedő kutatási és más jellegű eredmények
A kutatási eredményeket a kutatócsoport három tagja érte el: a kutatócsoport vezetője, egy a TKI-val közalkalmazotti viszonyban és egy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló munkatárs.
Megtörtént a 9.-20. század eleje közötti legfontosabb orosz nyelvű források összegyűjtése, és publikációra való előkészítése.
A kapcsolattörténeti és historiográfiai kutatások során összegyűjtötték a magyar történetírás tárgyba vágó legfontosabb műveit.
Megjelent egy orosz, illetve angol nyelvű tanulmánykötet a Moszkvai Oroszország fejlődési sajátosságairól, a kutatócsoport tagjai részt vettek a Niederhauser Emil akadémikus tiszteletére készített reprezentatív tanulmánykötet szerkesztésében és megírásában. Az orosz rendszerváltás egy fontos aspektusáról, a tulajdonáthelyezés problémájáról két kutatónk forrás- és tanulmányközlő kötetet jelentetett meg.

III. Hazai és nemzetközi kapcsolatok bemutatása
A kutatóhely állandó munkakapcsolatban van az Oroszországi Tudományos Akadémia Orosz Történeti, illetve Egyetemes Történeti Intézeteivel, a moszkvai Bölcsészettudományi Egyetemmel. Az idei nagy nemzetközi konferenciánk szervezési feladatai kapcsán folyamatos az érintkezés az alábbi egyetemekkel: Pécsi Tudományegyetem, Eszterházy Károly Főiskola (Eger), Cambridge, Fitzwilliam College (Nagy-Britannia), Aberdeen-i Egyetem (Nagy-Britannia), University College London (Nagy-Britannia), McGill University (Canada), Grinnell College (USA), RGGU (Oroszország), Westfalische Wilhelms-Universitat (Németország), Nebraska-Lincoln-i Egyetem (USA), Stanford Egyetem (USA), UCLA (USA), Miami Egyetem (USA), Montclair Állami Egyetem (USA), Birminghami Egyetem (Nagy-Britannia), velencei Ca’Foscari Egyetem (Olaszország)

IV. Fontosabb elnyert hazai és nemzetközi pályázatok bemutatása


V. Az év folyamán megjelent 5 legfontosabb publikáció
- Moszkovija: szpecifika razvitija/Muscovy: The Peculiarities of its Development (Ruszisztikai Könyvek XIII) Szerk.: Szvák Gy., Magyar Ruszisztikai Intézet, Bp., 2003, 224 o.
- Életünk Kelet-Európa. Tanulmányok Niederhauser Emil 80. születésnapjára. Szerk.: Krausz T. , Szvák Gy., Pannonica, Bp., 2003, 328 o.
- Szili Sándor: Az „eurázsiai” történeti paradigma. In: Aetas, 2003/1, 33-53. o.
- Szili Sándor: Sz. V. Bahrusin i izucsenyija problemi kolonyizacii Szibiri XVI-XVII vv. In: Moszkovija: szpecifika razvitija/Muscovy: The Peculiarities of its Development (Ruszisztikai Könyvek XIII) Szerk.: Szvák Gy., Magyar Ruszisztikai Intézet, Bp., 2003, 215-220. o.
- V. Molnár László: Vlagyimir Bronyevszkij itineráriuma Magyarországról (1810) In: Életünk Kelet-Európa. Tanulmányok Niederhauser Emil 80. születésnapjára. Pannonica, Bp., 2003, 274-279. o.




2011. Akadémiai beszámoló
2010. Akadémiai beszámoló
2009. Akadémiai beszámoló
2008. évi publikációk
2008. Akadémiai beszámoló
2007. évi publikációk
2007. Akadémiai beszámoló
2007-2009 publikálatlan eredményei
2005. évi eredmények
2004. évi eredmények
2003. évi eredmények
2003-2006 Összegzés

  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>