A Központról
Kutatás
Kiadványok
Oktatás
Akadémiai kutatóhely
Konferenciák
Elektronikus kiadványaink
Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság
Linkajánló
Rólunk írták
FORTOCSKA Galéria
    2009. IX. Ablak Európára
    2009. X. Rokon szemmel, rokonszenvvel
    2010. V. 15 éves a Ruszisztikai Központ
    2011.IV. Űrkutatás
    2011.IX. Szemenszedett Közhelyeink
    2012.IV. Betu_Konyv.ru
    2012. IX. Fiatal ruszisták Oroszország-képe
    2013.IV. Jekatyerinburgi anzix
    2013.IX. Karikatúra és történelem
    2014. IV. Lermontov, a festő
    2014. II. Öt éves a kabinet!
    2015. IV. Solohov: Csendes Don – vizuális olvasónapló
Hírek, információk

   
Főoldal > 2014. IV. Lermontov, a festő
2014. IV. Lermontov, a festő

Lermontov, a festő

Mihail Jurjevics Lermontov, az orosz irodalom egyik legnagyobb költője 200 éve, 1814. október 15-én született. Korán megfogalmazódott benne a kiválasztottság érzése és e felismerés egész életében minden alkotásában a tökéletesség keresésére sarkallta.

A moszkvai Állami Irodalmi Múzeum 1981-ben nyitotta meg Mihail Jurjevics Lermontov emlékházát a Malaja Molcsanovkán, abban a fából épült hangulatos kúriában, amely másfél évszázadon keresztül úgy élt a moszkvaiak emlékezetében, mint Lermontov legszebb ifjúi éveinek helyszíne. A XX. század vérzivataraiban csodával határos módon épen maradt ház valóban szemtanúja volt Lermontov ifjúságának. Falai közt kezdett verseket írni a költő és itt értette meg, hogy az írói pálya számára életre szóló elkötelezettséget jelent.

Lermontov nem csak irodalmi, hanem festői és grafikusi tehetséggel is meg volt áldva. Kora gyermekkorától kezdve szenvedélyesen szeretett rajzolni. A családi legendárium szerint előbb kezdett komolyan rajzolni, mint verseket írni. Annyi bizonyos, hogy festői és grafikusi tevékenysége elválaszthatatlanul összefonódik irodalmi munkásságával. Legtöbb rajzát saját irodalmi művei ihlették; mind a választott témák, mind pedig az érzelmi túlfűtöttség és az önéletrajzi motiváltság összekötik írásait és képeit, rajzait. Minden, ami Lermontovot foglalkoztatta, leképeződött irodalmi és képzőművészeti munkáiban: barátainak és szeretett nőinek portréi, tájképek, a Kaukázus arcai, vágtató lovak, életképek. Rajzaival tele vannak kéziratai, barátai emlékkönyvei, de fennmaradtak önálló akvarelljei és olajfestményei is.

„Lermontov rajzai nem az állandóan költözésben lévő katonatiszt amatőr munkái, amit az értelmetlen semmittevés elleni küzdelem motivál, hanem a költő sajátos vizuális jegyzetei, ihletett és kitartó munka eredményei. Lermontov munkamorálja köszön bennük vissza, sokoldalú tehetségének belső kohéziós erejéről árulkodnak…” – írta Iraklij Andronnyikov irodalomtörténész.
Az itt látható fotókiállítás az Állami Irodalmi Múzeum Lermontov-gyűjteményéből nyújt ízelítőt. A gyűjtemény kezelője Olga Micsaszova.Az itt látható változatot Gyimesi Zsuzsanna rendezte, a grafikai kivitelezés Somos Péter munkája.


  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>