A Központról
Kutatás
Kiadványok
Oktatás
Akadémiai kutatóhely
Konferenciák
Elektronikus kiadványaink
Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság
    Vezetőség
    Tagok
    Programok, események
    Kiadványok
Linkajánló
Rólunk írták
FORTOCSKA Galéria
Hírek, információk

   
Főoldal Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság > Programok, események
Programok, események




2007. november 22-én ülésezett a Magyar Tagozat
2007-11-22

A Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság Magyar Tagozata Szvák Gyula elnökletével megtartotta idei utolsó ülését 2007. november 22-én az ELTE BTK főépületében, melyen Lepahin Valerij, a Szegedi Tudományegyetem docense 30 perces előadást tartott "Jefrem, Mojszej, Georgij Ugrin és elődjük Konsztantyin-Konon” címmel.

Az alábbiakban olvasható az
Emlékeztető
a Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság Magyar Tagozatának 2007. november 22-i üléséről
 
Jelen volt:
Szvák Gyula elnök, Font Márta alelnök, Sz. Bíró Zoltán, Baráth Magdolna, Bodnár Erzsébet, Czövek István, Kurunczi Jenő, Makai János, Radnóti Klára, Szili Sándor, Varga Beáta
Kimentette magát:
Krausz Tamás társelnök, Gebei Sándor alelnök, Ágoston Magdolna, Bebesi György, Filippov Szergej, Sashalmi Endre, Seres Attila, V.Molnár László, Varga Éva Mária, Vida István

1.
Az ülést Lepahin Valerij egyetemi docens (Szegedi Egyetem) „Jefrem, Mojszej, Georgij Ugrin i ih predsesztvennyik Konsztantyin-Konon” című, mintegy 30 perces előadása nyitotta meg, amelyben az előadó vázolta a téma historiográfiai helyzetét, vitáit és saját hipotéziseit. Az előadást élénk érdeklődés, több kérdés és hozzászólás követte.
2.
Elnök beszámolt a szeptemberi 1917-es konferenciáról és egyben felhívta a jelenlévők figyelmét a jövő évi májusi nemzetközi konferenciára való jelentkezési határidő november 30-ig történő meghosszabbítására. Ismételten kérte a még hiányzó, utolsó öt évre vonatkozó bibliográfiák megküldését. Tájékoztatta ugyanakkor a tagokat a két akadémia közötti új munkaterv várható aláírásáról és kérte, hogy az oroszországi kutatási-utazási igényeket téma, időtartam és kiutazási időpont megjelölésével küldjék meg a Vezetőségnek, annak érdekében, hogy a kereteket a legoptimálisabban és tervszerűen tudjuk kihasználni és az Akadémia külügyi apparátusának támogatólag tovább küldeni.
3.
Javasolta továbbá, hogy a következő ülésre 2008. március 27-én 11 órai kezdettel kerüljön sor, és a meghívott előadó Ludvig Zsuzsa, az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének tud. főmunkatársa legyen. Egyúttal valamennyi tagot meghívott az Alapítvány az Orosz Nyelvért és Kultúráért december 7-i díjátadó ünnepségére, amelyre este 6 órától kerül sor a Kari Tanácsteremben.
4.
Az elnök tájékoztatóját követően Czövek István prof. nehezményezte, hogy a néhány nappal azelőtti debreceni konferenciáról a szervezők nem értesítették a nyíregyházi, miskolci kollégákat és ennek kapcsán a ruszisztikai szakma nagyobb összefogását sürgette. A konferenciát szervező Bodnár Erzsébet elmondta, hogy mindenhová elküldték a felhívást, ezért csak valamilyen technikai problémáról lehetett szó. Szvák Gyula, mint a konferencia részvevője, ennek kapcsán kiemelte a rendezvény fontosságát és magas szakmai színvonalát. Egyben bíztatta Czövek professzort – úgyis, mint a 19. századi munkacsoport vezetőjét - hasonló, nem budapesti konferencia megszervezésére, amihez biztosította a vegyesbizottság támogatását.
5.
Elnök felvetette a vegyesbizottsági üléseken elhangzó előadások, lehetőség szerint két nyelven történő, évkönyvszerű megjelentetését, amit a Tagozat egyhangúan támogatott.
6.
A jelen lévő Székely György akadémikus, a Tagozat korábbi elnöke, kérdést tett fel a Tagozat és a Történettudományi Bizottság, ill. II. Osztály közötti kapcsolat természetéről, a munkáról való beszámolás rendjéről. Felvetette, hogy kiadványok, konferenciák ügyében érdemes akár pénzügyi támogatásért is a megfelelő akadémiai testületekhez fordulni.

 A következő bizottsági ülés időpontja: 2008. március  27.

  

<<< Vissza a hírekhez


  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>