A Központról
Kutatás
Kiadványok
Oktatás
Akadémiai kutatóhely
Konferenciák
Elektronikus kiadványaink
Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság
    Vezetőség
    Tagok
    Programok, események
    Kiadványok
Linkajánló
Rólunk írták
FORTOCSKA Galéria
Hírek, információk

   
Főoldal Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság > Programok, események
Programok, események




2017 őszi ülés
2017-11-17
2017. november 16-án 10.30-tól ülésezett a Magyar–Orosz Történész Vegyesbizottság magyar tagozata az ELTE BTK Ruszisztikai Központban.

Emlékeztető
a Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság Magyar Tagozatának
2017. november 16-i üléséről

Jelen vannak a jelenléti ív szerinti tagok.

Szvák Gyula köszönti a megjelenteket, ismerteti a magukat kimentő tagok elfoglaltságait.

1.      az utolsó ülés óta a Vegyesbizottság helyzetében változás nem történt – formailag, jogilag nem létezik a Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság(új, érvényes szerződés az orosz féllel nincs, Jurij Pivovarov, az orosz tagozat elnöke a szolidaritásnyilvánítás dacára sem reagál). A Történettudományi Bizottság által ígért 1 millió Ft sem érkezett meg. Font Mártát, aki a Történettudományi Bizottság tagja, meg fogja kérni, hogy érdeklődjék a korábban megígért támogatásról.

2.       Megjelent a 2015-ös nemzetközi konferencia kötete: Историческаярусистика в XXI веке - RussianStudiesin History inthe21th Century, Budapest, 2017. A szerkesztést, tördelést az orosz partnerek csinálták, jól jött volna bármilyen egyéb támogatás. A megjelentetés két évbe telt, ez is jelzi az anyagi nehézségeket.

3.      Lezajlott „Az 1917-es orosz forradalmak 100. évfordulója: a forradalom jelentősége a világtörténelemben” címűnemzetközi történeti ruszisztikai konferencia 2017. május 15-16-án. Kiemelkedően jól sikerült, sok komoly, elismert kutató vett részt az eseményen. A főszervező Krausz Tamás volt. Szokás szerint a konferenciakötet is meg fog jelenni két éven belül.

4.      A Ruszisztikai Központ 25 évéről az előző alkalommal kért vélemények leadási határideje lejárt. Aki eddig nem küldött be írást, most már ne küldjön. A kapott írásokból lehet kiadványt szerkeszteni.

5.      Megjelent a MOSZT (Modernkori Oroszország és Szovjetunió Történeti Kutatócsoport) Könyvek 10. kötete: De disciplina „Rusistica” I. Magyar ruszisták a hazai történeti ruszisztikáról címmel. Felkéri Bebesi Györgyöt, hogy ismertessea kiadványt és annak hátterét.

Bebesi György:

A pécsi egyetemen működőruszisztikai kör 2016 őszén elhatározta, hogy az utóbbi másfél évtizedben publikált történetiruszisztikai kiadványokról összegyűjti az eddig megjelent ismertetéseket, kritikákat, méltatásokat,s egy tudománytükör jellegű kiadványban megjelenteti. Így a korábban esetlegesen megjelent, időnként elsikkadt recenziók tematikusan egybegyűjtve jól mutatják a szakma értékrendjét, színvonalát, képet adnak a hazai történeti ruszisztikáról. Céljuk a gyűjteményes történeti recepció, mint műfaj meghonosítása, terveik szerint három lépésben:

1.      hazai szerzők hazai kiadványokról

2.      külföldi ruszisztikai művek hazai fogadtatásáról

3.      magyar ruszisztikai munkák külföldi fogadtatásáról.

Országos felhívást adtak ki, mely összességében kedvező visszhangot váltott ki a szakmában, fiatal kutatatók számos friss recenziót is írtak a kötet számára. A megjelent kötet természetesen nem tartalmazhat mindent, de egy tudományos metszetet ad, jól reprezentálja a hazai történeti ruszisztikát. A kötet szerkesztése, a borító tervezése is a hallgatók és doktoranduszok munkája, ezúton is köszöni főképpen „szakmaszeretetből” fakadó közreműködésüket, hisz a megszerzett pályázati pénz csak a nyomdaköltséget fedezte.

Szvák Gyula:

Bebesi György ötlete a történeti ruszisztika szempontjából az utóbbi idők egyik legjobb kezdeményezése,nagy örömmel fogadta. A kötet érdeme, hogy a fiatalokat is bevonta, ugyanakkor írásaikat végigolvasva úgy látja, jó „nyersanyag” annak vizsgálatára is, hogy hogyan kell(ene) recenziót írni, e tekintetben melyek a fontos szempontok. Ilyen értelemben a kötetmódszertani kézikönyv lesz, várja a folytatást is.

 

Bebesi György:

A felhívást a következő kötetre legkésőbb januárban kiküldi, s tervek szerint 2018 őszén már a szerkesztés lesz soron. Másfél-két évet szán egy-egy kötet elkészültére.  


                          (Az emlékeztetőt összeállította Radnóti Klára, hitelesítette Szvák Gyula.)


  

<<< Vissza a hírekhez


  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>