Mindenkit várunk az ELTE BTK Ruszisztikai Központjában, aki kíváncsi az orosz történelem és a humor kapcsolódási pontjaira – szeptember 26-án pénteken 17.00-23.00 között, a Kutatók Éjszakáján!
Idén negyedik alkalommal vesz részt a Ruszisztikai Központ a Kutatók Éjszakája programsorozatban. A tematikus vezérfonalat 2011-ben a tabutéma, 2012-ben a tévhitek és hazugságok, 2013-ban pedig a történelmi szélhámosságok adták. Mindhárom alkalommal több százan látogattak el a Ruszisztikai Központba. Az idei megnyitó különlegességét a Fortocska Galériában rendezett vernisszázs adja - egy tarka körkép az elmúlt öt év kiállításainak legizgalmasabb részleteivel -, a jól bevált vendégcsalogató pedig továbbra is marad a szamovár, a tea és a kvász. Tamás Péter klarinétművész Sztravinszkijt fog játszani, Kvász Iván pedig jól meglepi e vendégeket.
Szvák Gyula professzor úr előadása a nagy átalakító, I. Péter cár bolondériáiról, hóbortjairól, durva vicceiről szól, középpontba állítva a „legesleghóbortosabbak, legeslegtréfásabbak és legeslegrészegesebbek zsinatát”, amely a vad tréfálkozást intézményi szintre emelte. Máig nyitott kérdés, hogy a tivornyázásokon és megbotránkoztatáson kívül volt-e vele az uralkodónak politikai célja is, netán a pravoszláv egyházi hierarchia kigúnyolását szolgálta.
Gyóni Gábor előadása azt a kérdéskört feszegeti, miként lehet a humor az ellenzékiség megnyilvánulásának csatornája a mindenkori hatalommal szemben.
Filippov Szergej előadása olyan orosz történelmi szereplőkről szól, akik egy-egy szellemes mondattal képesek voltak megoldani nehéz vagy kellemetlen diplomáciai, politikai vagy társasági szituációkat.
Gyimesi Zsuzsanna arról fog beszélni, hogy a flashmob nem újkeletű jelenség. Fiatalok már 100 évvel ezelőtt is használták, hogy felkeltsék és ráirányítsák a figyelmet a társadalom újszerű vagy visszás jelenségeire - igaz, nem használták az elnevezést. Az előadás témája az utcai burlesk és az "élő újság" az 1910-20-as évek Oroszországában és a Szovjetunióban - eredeti filmfelvételekkel illusztrálva.
Ackermann Sándor nyáron szerzett kaukázusi élményeiről tart beszámolót fotók segítségével. Ismét kiderül, milyen kicsi a világ és hogy mennyire érdemes oroszul tanulni!
Forgács Iván arról fog beszélni, hogy minden kor szereti elkészíteni az orosz történelem éppen letűnő korszakának nagy, átfogó szatíráját - abban a reményben, hogy majd minden megváltozik, aztán az egyik örök érvényűbb lesz, mint a másik. A gogoloknak és scsedrineknek bérelt helyük van az orosz kultúrában - a filmvásznon is. Példa erre az előadást követő, 1989-ben készült film, az Оно [Ono = Az].
A hagyományokhoz híven a Kutatók Éjszakájának eseményeit menetlevéllel is lehet látogatni. Akinek legalább öt részvételt igazoló pecsétje összegyűlik, ajándéksorsoláson vehet részt - több tucat kellemes meglepetés vár gazdára 22.30-tól. Meglepetés vendég helyett meglepetés emlék lesz a zárás fénypontja: Darvas Iván publikálatlan írásával ismerkedhet meg a nagyérdemű. Közben folytatódik a teázás.
GyZs
A részletes program
|