Az Alapítványról
Hírek, információk
Eszmecsere
2007 az Orosz Nyelv Éve
2005 Magyar-Orosz Kulturális Évad
PÁLYÁZATOK
Az alapítvány díjai
Hírek, információk

   
Főoldal > Hírek, információk
Hírek, információk

A honlap szerkesztője: Gyimesi Zsuzsanna


Tíz éve keressük az év oroszdolgozatait
2016-12-12

2016. december 9-én kiderült, hogy az egy évtizedes kitartó keresés nem hiábavaló, mert idén két olyan orosz témájú dolgozat született, amely megérdemelte Az Év Oroszdolgozata 2016 címet. Az Alapítvány az Orosz Nyelvért és Kultúráért hagyományos év végi díjátadó ünnepségén Havas Ferenc professor emeritus jelentette be az eredményeket.

2016-ban XX. századi történelmi témákat feldolgozó munkák lettek első díjasok: Farkas Ádám (ELTE BTK) „A Magyar–Szovjet Művelődési Társaság története” és Szabó Viktor (ELTE BTK) "Az oroszországi földrajzi nevek változása a történelem és a politikai ideológia tükrében - Az oroszországi földrajzi nevek változása Jekatyerinburg kerület- és közterületneveinek példája alapján 1917-től napjainkig” című mester szakos diplomamunkája kapta meg a megtisztelő címet. A szakdolgozatok minőségét az is jól mutatja, hogy szeptember óta mindkettő szerzője doktori képzésben folytatja tanulmányait az ELTE Történeti Doktori Iskolájában. Harmadik díjat kapott Illés Kornélia (PTE BTK) "A Razin-féle felkelés, egy 1672-es angol nyelvű forrás tükrében” című alapszakos szakdolgozata.

A díjátadó ünnepség a 2015-ben megújult formában zajlott: nem csak a pályaművek címe és szerzőjük neve került kihirdetésre, hanem 10-10 percben maguk a dolgozatok is be lettek mutatva. Szabó Viktor a lényeggel kezdte prezentációját : miután a szakmai zsűrit írásban már meggyőzte a dolgozat, most jön a nehezebbik rész, meg kell győzni szóban a hallgatóságot is, hogy a téma érdekes és előre mutató. Nem csak Szabó Viktornak, hanem Farkas Ádámnak és Illés Kornéliának is sikerült a meggyőzés. Fegyelmezett és érdekfeszítő prezentációt tartottak. Illés Kornélia munkája kitűnő példája a témavezető és a hallgató közötti ideális együttműködésnek. Sashalmi Endre, a Pécsi Tudományegyetem egyetemi tanára olyan eredeti forrásdokumentumot adott Kornélia kezébe, amiről még nem tud a szakma, Kornélia pedig példás szorgalommal és következetességgel megvizsgálta azt. Farkas Ádám és Szabó Viktor munkája többek között arra volt nagyszerű példa, hogy látszólag érdektelen témából hogyan lehet érdekfeszítő kutatást készíteni és a vizsgált anyag jelentőségén messze túlmutató társadalomtörténeti vonatkozásokat feltárni, ami mind a laikusok, mind a szakemberek számára érvényes mondanivalóval bírhat.

Az ünnepség második felvonásában könyvkóstolgatásra került sor, ami nem csak a megnevezésében hordozott meglepetést. Szvák Gyula „Mi az orosz” című friss kötetében több mint harminc egykori hallgatója szemináriumi dolgozataiból is idéz. Ezek közül néhány kiemelkedően izgalmas részlet felolvasásra került, azzal a reménnyel, hogy a közönség soraiban ülők esetleg ráismernek egykori szövegükre. És igen, többen saját szavaikra ismertek, még ha bizonytalankodások közepette is. Krausz Tamás professzor a rendkívül egyszerű, ám gyakorlatilag megválaszolhatatlan kérdést (Mi az orosz?) körbe járó kötet egyik legnagyobb érdemeként azt emelte ki, hogy nem válaszadásra törekszik, hanem további felmerülő kérdésekkel és problémakörökkel szembesíti az olvasót. A szerző egymás mellett sorakoztatja fel komoly történészek koncepcióit, közvélemény kutatások eredményeit, alap-és mesterszakos egyetemi hallgatók véleményét, precízen leképezve a kérdéssel foglalkozó véleményalkotók és véleményformálók összetételét. A kötet abból a szempontból is hidat képezett a hallgatói és kutatói stációk között, hogy Farkas Ádám egykori írásrészlete is szerepel benne. Újabb bizonyíték arra, hogy az egyetemen érdemes minden helyzetben jól dolgozni, hiszen nem várt kifutása lehet a befektetett energiának: például (részleges) publikálásra kerül egy szemináriumi dolgozat.

A második, bemutatásra került kötet Frank Tibor professzor szerkesztői és társszerzői munkáját dicséri. „Az orosz birodalmak születései” egy fajsúlyos sorozat negyedik tagja. Frank Tibor 2004-ben, 2007-ben, illetve 2012-ben kötetbe szerkesztette magyar kutatók tanulmányait a brit, az amerikai és a német történelemről, legutóbb pedig az orosz történelmet helyezte górcső alá. Saját bevallása szerint az motiválta a régió kiválasztásban, hogy széles kontextusba ágyazva átlássa: milyen szerepet játszott a világtörténelem alakulásában J.E. Davies amerikai nagykövet hamis tanúsága a Szovjetunióról. „Az orosz birodalmak születései” hamarosan a könyvesboltokba kerül, a Ruszisztikai Központ ünnepségén jelenlévők azonban már most kezükbe vehették a prototípust. A Gondolat Kiadó munkatársa 2016. december 9-én 12 órakor nyomta az első példányt Frank Tibor professzor kezébe, aki sietett a Ruszisztikára, hogy 17 órakor jóleső mosollyal felmutathassa a jelenlévőknek.

A harmadik bemutatott kötet három nappal idősebb „Az orosz birodalmak születései”-nél és egy héttel fiatalabb a „Mi az orosz”-nál. Az „Életutak, életrajzok” című tanulmánykötet a Szláv Történeti és Filológiai Társaság által kiadott, Oroszország Népeinek Története és Kultúrája Sorozat 15. tagja. A 2016 júniusában Szombathelyen megrendezett tudományos felolvasóülés anyagát tartalmazza, ahol irodalmárok és történészek közösen vizsgálták a biográfia szerepét a kulturális produktumok alakulásában. A kötet szerkesztője Szabó Tünde és Szili Sándor.

A könyvbemutatók sorát a Ruszisztikai Központ fennállásának 20/25. évfordulójára készült „A mi Ruszisztikánk” című tanulmánykötet zárta, ami hagyományos formában már egy éve kézbe vehető, tortaként azonban most debütált. Értelmet nyert a könyvkóstolgatás, mint műfaj: a torta mind elfogyott, pedig hamisítatlan orosz káposztás és krumplis piroggal konkurált.

                                    Gyimesi Zsuzsanna


  

<<< Vissza a hírekhez


  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>