Az Alapítvány az Orosz Nyelvért és Kultúráért alapító okiratán még szinte meg sem száradt a pecsét, máris díjakat alapított. A cél az volt, hogy valamiféle nyilvános elismerésben részesüljenek azok a szakemberek, akik a maguk területén az elmúlt több mint másfél évtized alatt is kitartottak a ruszisztika, az orosz nyelv hazai művelése mellett, noha ez konjunkturálisnak már a legkevésbé sem volt tekinthető. Sőt! Emlékszem, a kilencvenes évek közepén egyszer a buszon harsányan rám szólt egy férfi – orosz nyelvű szépirodalmat olvastam –, hogy ma már ilyesmire nem kell fecsérelni az időt (persze más kifejezéseket használt). Kortársaim és a nálam idősebb generációk tagjai közül is rengetegen sajnálkoztak azon, hogy milyen kár volt nekem orosz szakos diplomát szereznem. Gondolom, sokunknak voltak hasonló élményei. De az is világos volt, hogy az orosz nyelvoktatás kötelező jellegének megszüntetésével a legtöbbet éppen a szakma nyeri, tehát azok, akik tényleg jó orosz tanárok, irodalmárok, nyelvészek, történészek, stb. S a csendes elkötelezettek kitartottak választott területük mellett.
Amikor első ízben 2007-ben az alapítvány kuratóriuma összegyűlt, hogy a díjazottak személyére javaslatokat tegyen, kiderült, hogy szinte gondolkodás nélkül annyi érdemes jelöltet lehet felsorakoztatni, hogy évekre előre összeállhatna a kitüntetettek névsora. Az is kiderült, hogy feleslegesek voltak az aggályok, lesz-e vajon érdeklődés a díjátadó ünnepség iránt, hiszen a Bölcsészkar Kari Tanácsterme tele volt résztvevőkkel. Jóindulat, meghatottság és öröm áradt mindenkiből. S 2008-ban mindez megismétlődött.
Az Alapítvány az Orosz Nyelvért és Kultúráért és a Ruszisztikai Központ az Orosz Nyelv Éve lezárásaként alapított díjait másodszor adta át 2008. november 28-án az ELTE BTK Kari Tanácstermében.
Pro Cultura Hungaro-Russica Díjat kapott a Duna TV Filmszerkesztősége az orosz filmkultúra kiemelkedő alkotásainak és klasszikus értékeinek autentikus közvetítéséért. A díjat Szvák Gyula professzor, az alapítvány kuratóriumának elnöke adta át. Laudációt mondott Szilágyi Ákos költő, esztéta.
Ruszista Életműdíjat kapott Péter Mihály professor emeritus, az ELTE BTK kiváló oktatója, a ruszisztika területén végzett sok évtizedes, kimagasló színvonalú tudományos és egyetemi oktatói munkájáért. A díjat Hetényi Zsuzsa professzor asszony adta át. Laudációt mondott Nyomárkay István professzor, az ELTE BTK Szláv Intézetének leköszönt vezetője.
Az Év Ruszistája díjat Soproni András műfordítónak ítélte a kuratórium a ruszisztika területén végzett sok évtizedes kutatásaiért és eredményeinek kulturális szótárba rendezéséért. A díjat Krausz Tamás professzor, a kuratórium tagja adta át. Laudációt mondott Kiss Ilona irodalomtörténész.
Az Év Orosztanára díjat Dudics Pálné tanárnő kapta a hazai középiskolai orosz oktatásban végzett kimagasló színvonalú, elkötelezett és odaadó tanári munkásságáért. A díjat Dr. Oszipova Irina, az ELTE egyetemi docense, a kuratórium tagja adta át. Laudációt mondott Bakonyi István professzor, a Magyarországi Orosztanárok Egyesületének elnöke.
Az Életműdíjjal, valamint Az Év Orosztanára és Az Év Ruszistája címmel járó jutalom egy-egy oroszországi tanulmányút, mely a moszkvai Magyar Kulturális, Tudományos és Információs Központ és az ELTE Ruszisztikai Központ támogatásával vált lehetővé.