Az Alapítványról
Hírek, információk
Eszmecsere
2007 az Orosz Nyelv Éve
2005 Magyar-Orosz Kulturális Évad
PÁLYÁZATOK
Az alapítvány díjai
    2012 díjazottjai
    2012 oroszdolgozatai
    2007 díjazottjai
    2007 oroszdolgozatai
    2008 díjazottjai
    2008 oroszdolgozatai
    2009 díjazottjai
    2009 oroszdolgozatai
    2010 díjazottjai
    2010 oroszdolgozatai
    2011 díjazottjai
    2011 oroszdolgozatai
    2013 díjazottjai
    2013 oroszdolgozatai
    2014 oroszdolgozatai
    2014 díjazottjai
    2016 oroszdolgozatai
    2015 oroszdolgozatai
    2018 oroszdolgozatai
Hírek, információk

   
Főoldal > 2014 oroszdolgozatai
2014 oroszdolgozatai

2014-ben 19 pályamunka érkezett be Az Év Oroszdolgozata 2014 című pályázatra.

7 dolgozat Irodalomtörténet, nyelvészet, módszertan kategóriában

12 dolgozat Történelem, kultúrtörténet, országismeret, politológia, kül- és közgazdaságtan kategóriában

Debrecenből, Egerből, Moszkvából, Pécsről, Szegedről és Budapestről érkeztek munkák, összesen nyolc intézményből,

·         11 hölgy, 8 fiatalember

·         6 doktorandusz, 13 mesterszakos

·         4 orosz nyelvű, 15 magyar nyelvű dolgozat

Mindkét kategóriában nagyon nehéz volt döntéseket hozni a díjakkal kapcsolatban, mégpedig azért, mert a 19 dolgozatból 14 kapott 8 vagy több pontot! Ilyen erős mezőny nem volt a pályázat kiírásának nyolc éves történetében. Ez óriási örömmel töltötte el a szervezőbizottságot, ugyanakkor komoly fejtöréseket is okozott, mert az azonos pontszámok mellett mégis törekedni kellett a differenciálásra. Így is szokatlan helyezések születtek.

A nagyon erős mezőny vesztese bizonyos értelemben az Irodalomtörténet, nyelvészet, módszertan kategória lett, mégpedig azért, mert a másik kategóriában a fődíjat egy olyan erős, 10 pontos dolgozat nyerte, amivel nem tudott versenybe szállni ennek a kategóriának egyik dolgozata sem. Így fődíjat csak a másik kategóriában ítéltünk oda. Cserébe viszont itt három egyenértékű második díjat osztunk ki.

Irodalomtörténet, nyelvészet, módszertan kategória

II. díjFallal körbevenni a végtelent”. Nomád elemek Zamjatyin Mi című regényében, a szerző Kovács Ramóna, a Szegedi Tudományegyetem orosz szakos hallgatója. Konzulense Bagi Ibolya egyetemi docens.

II. díj „Tedd le a tollad! Torkig ér a menny”. Vlagyiszlav Hodaszevics költészetének hatása Baka István Sztyepan Pehotnij-ciklusára, a szerző Rálik Alexandra, a Szegedi Tudományegyetem orosz szakos hallgatója, konzulense Szőke Katalin professzor asszony.

II. díj A földrajzinév-adás változása a posztszovjet Oroszországban – Az oroszországi városnevek változásának tendenciái a történelem és az ideológia tükrében 1917-től napjainkig, a szerző Szabó Viktor, az ELTE BTK orosz, illetve régészet és földrajz szakos hallgatója, konzulense Dr. Dési Edit.

A  Történelem, kultúrtörténet, országismeret, politológia, kül- és közgazdaságtan kategória pályamunkái kiemelkedő színvonalat képviselnek. Hogy mégis le tudjuk fordítani helyezésekre az eredményeket, a nagy lélegzetvételű munkákat állítottuk a dobogóra, a kis lélegzetvételű, csiszolt gyémántokat pedig dicséretben részesítjük.

A következő hallgatók részesülnek dicsérő oklevélben:

Az „árja” szlávok és a „turáni” muszkoviták: F. Duchinski teóriája és kritikai visszhangja című dolgozatáért Medzibrodszky Alexandra CEU doktorandusz.

Dmitrij Piszarev, az orosz nihilizmus alternatív gondolkodója című dolgozatáért Mészáros Zsófia ELTE BTK doktorandusz, témavezetője Filippov Szergej történész.

Процесс Веры Засулич и его последствия в свете воспоминаний и сообщений прессы того времени című dolgozatáért Nagy Szilvia ELTE BTK doktorandusz, témavezetője Filippov Szergej történész.

Tendenciák az orosz történetírásban az elmúlt évek tükrében. Andrej Medusevszkij főszerkesztői tevékenysége a Rosszijszkaja isztorija élén című dolgozatáért Suhajda Szabolcs ELTE BTK doktorandusz, témavezetője Szvák Gyula professzor.

A nők társadalmi integrációjának kezdete a péteri reformok nyomán című dolgozatáért Szaniszló Orosolya ELTE BTK doktorandusz, témavezetője Szvák Gyula professzor.

Mindannyiuknak gratulálunk és díjuk egy közös torta.

II. díj Az 1980-as évek olimpiai bojkottjai a sajtó tükrében című dolgozat, szerzője Ackermann Sándor, az ELTE BTK végzett ruszisztika mesterszakos hallgatója, konzulense Krausz Tamás professzor.

I.díj, 2014 legjobb oroszdolgozata A magyar megszálló csapatok és a holokauszt a Nyugati Megszálló Csoport területén  című dolgozat, szerzője Fóris Ákos, az ELTE BTK végzett történelem és levéltár szakos hallgatója, konzulense Krausz Tamás professzor.



  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>