2006. december 29-én Vlagyimir Putyin rendeletben rögzítette, hogy 2007 az Orosz Nyelv Éve lesz Oroszországban. Alapítványunk tevékenyen szeretne kapcsolódni ehhez a programsorozathoz Magyarországon és ennek szellemében állította össze 2007-es munkatervét. A nyolc pontban összegzett feladatvállalásaink az alapítvány céljai között kiemelt helyet elfoglaló három nagy területre összpontosulnak. Ezek az Oktatás, a Tudományos tevékenység és a Kulturális tevékenység.
Felnőttoktatás
1.
Részvétel a HEFOP „Általánosan hozzáférhető nyelvoktató program kidolgozása” elnevezésű program fejlesztésében.
A Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program (HEFOP) a Nemzeti Fejlesztési Terv része, mely az Európai Unió Strukturális Alapjaitól kap támogatást. Ennek a programnak a részeként általánosan hozzáférhető nyelvoktató programok kidolgozására nyílik mód, amibe alapítványunk is bekapcsolódik orosz nyelvtanfolyamok szervezésével, lebonyolításával, tananyagok előkészítésével, tanártovábbképzésekkel.
2007 kísérleti év a program szempontjából: a munkát avval kezdtük, hogy kapcsolatba léptünk az orosz nyelv tanulásában érdekelt vállalatokkal és intézményekkel. Második lépésként kérdőív segítségével igényfelmérést végeztünk körükben az orosz nyelvtanulási készségre vonatkozóan. Idén ősszel több úgynevezett „próbatanfolyamot” szervezünk, melyek keretében mintegy 300 ember oktatására nyílik mód. Ezt megelőzően 2007 nyarán a tanfolyamokon oktató tanárok oroszországi továbbképzésen vesznek részt.
Az igényfelmérés és a tanfolyamokon szerzett tapasztalatok alapján, az elkövetkezendő évek orosz nyelv oktatására felkészülendő, különböző szintű és különböző szakmai jellegű oktatói programok és tananyagok kidolgozásában fogunk közreműködni.
Felsőoktatás
2.
Orosz nyelvű mesterszak létesítése
Az alapítvány elősegíti az orosz nyelvű mesterszak (MA) programjának kidolgozását és a szaklétesítés elindítását a Ruszisztikai Központ vezetésével.
3.
Felhívás „Az év legjobb orosz dolgozata” címre
Az „Év legjobb orosz dolgozata” címre bármely magyarországi felsőoktatási intézmény hallgatója pályázhat bármely, orosz vonatkozású témában, tanári ajánlás alapján. A felhívás részleteiről a későbbiekben adunk tájékoztatást.
Közoktatás
4.
Könyvtártámogatás és szakmai kapcsolattartás orosz nyelvet oktató tanintézetekkel
2007-ben mintegy 2000 db orosz vonatkozású, részben orosz nyelvű kötetet ajánl fel az alapítvány és a Ruszisztikai Központ, mintegy 4 millió forint értékben, olyan hazai közoktatási intézményeknek, ahol orosz nyelv oktatása folyik. Egy könyvcsomag 20 különböző kötetet tartalmaz, melyhez az érdekelt intézmények előzetes egyeztetés alapján juthatnak hozzá.
A könyvtártámogatáson túlmenően az alapítvány vállaja az ezen intézményekkel való szakmai kapcsolattartást és információs anyagok biztosítását.
Tudományos tevékenység
5.
Kutatói ösztöndíj alapítása
Az alapítvány történelmi, kultúrtörténeti, társadalomtudományi, irodalomtörténeti, nyelvpedagógiai és módszertani kutatásokat szeretne ösztönözni és támogatni kutatói ösztöndíjak formájában.
6.
Konferenciaszervezés
A Ruszisztikai Központ két tudományos rendezvényének szervezésébe kapcsolódik be az alapítvány 2007-ben:
"Két birodalom - sok nemzetiség" munkacímmel nemzetközi szemináriumra fog sor kerülni 2007 nyarán Szentpétervárott, mely a 2005. november 14-én megrendezett "Két birodalom - három főváros. Kultúrtörténeti párhuzamok a XIX. század végén - XX. század elején Bécsben, Budapesten, Szentpétervárott" című tudományos konferenciához kapcsolódik.
"Az 1917-es forradalom és a világ" munkacímmel 2007 szeptemberében nagy formátumú nemzetközi konferencia kerül megrendezésre az ELTE BTK-n.
Kulturális tevékenység
7.
Díj alapítása
Az alapítvány díjat alapít azon személyiségeknek, akik az adott évben a legtöbbet tették az orosz nyelv és kultúra tanítása, művelése és/vagy népszerűsítése terén.
8.
Részvétel a moszkvai „BIBLIOBRAZ” könyvfesztiválon
Az alapítvány közreműködik a „BIBLIOBRAZ” nevű moszkvai könyvfesztiválon való magyar részvétel megszervezésében.
Ez a könyvfesztivál kétévenként ősszel kerül megrendezésre Moszkvában. Egyik fő célja az ifjúság olvasási kedvének serkentése.