Hudecz Ferenc, az ELTE rektora és Szvák Gyula, a Ruszisztikai Központ vezetője 4 napos munkalátogatáson vett részt Oroszországban 2008. június 2-5. között. Hudecz Ferenc, az ELTE rektora és Szvák Gyula, a Ruszisztikai Központ vezetője 4 napos oroszországi munkalátogatása során tárgyalásokat folytatott az egyetemek közötti együttműködés kiszélesítéséről Viktor Szadovnyicsij akadémikussal, a Lomonoszov Egyetem (MGU) rektorával, Anatolij Torkunov akadémikussal, a moszkvai Állami Nemzetközi Kapcsolatok Egyeteme (MGIMO) rektorával és Jefim Pivovar akadémiai levelező taggal, az Orosz Állami Bölcsészettudományi Egyetem (RGGU) rektorával.
A tárgyalások során a felek támogatták az ELTE keretén belüli ruszisztikai módszertani központ létesítésére vonatkozó terveket, jelezték, hogy a központ munkájában szívesen vesznek részt. Felmerült néhány, orosz nyelven indítandó új mesterszak létesítése, a hallgatói és oktatói csere kiszélesítése, közös diplomát adó képzések előkészítése, a doktori iskolák közötti együttműködés elősegítése közös témavezetések és szakmai szemináriumok formájában. Az együttműködés a bölcsészet-, társadalom-, természet- és alkalmazott tudományok számos területére kiterjed a jövőben.
Az orosz nyelv és kultúra és a széles értelemben vett országismeret magyarországi fejlesztése érdekében Hudecz Ferenc rektor szerződést írt alá Vjacseszlav Nyikonovval, a 2007-ben elnöki rendelettel létrehozott Russzkij Mir alapítvány vezetőjével egy az ELTE-n felállítandó ruszisztikai információs és módszertani központról, amely az egységes orosz nyelvű egyetemi mesterképzés kereteit adhatja meg.
Az ELTE küldöttsége Székely Árpád, moszkvai magyar nagykövet társaságában felkereste a nyugat-szibériai hanti-manszijszki Jugra Egyetemet, amely az oroszországi finnugor és azon belül a magyar nyelv oktatásának jelentős központja. A 2001-ben alapított, de rendkívül dinamikusan fejlődő regionális egyetemi rektora, Jurij Reutov és Hudecz Ferenc rektor hosszútávú együttműködési megállapodást írt alá a két egyetem között. A szerződés aláírásának jelentőségét mutatja, hogy a küldöttséget fogadta a terület kormányzója, a Hanti-Manszijszkban június végén megrendezendő EU-orosz csúcstalálkozó ülésének, valamint az ugyanitt kezdődő finnugor világkongresszusnak házigazdája.
Az ELTE küldöttsége tárgyalásainak sikere egyben jó előjel az év végén lejáró államközi oktatási együttműködési szerződés megújítását célzó tárgyalássorozatot új szakmai alapokra helyezni kívánó magyar kezdeményezések orosz fogadókészségét illetően.
|