Az ELTE Bölcsészettudományi Karának Tanácsa a 2008. október 2-i ülésén egyhangúlag, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta a Történeti Ruszisztikai Tanszék szakmai bázisán működő ELTE Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központ létrehozását. Előterjesztés
az ELTE Bölcsészettudományi Karán működő
Ruszisztikai Kutatási és Módszert ani Központ létrehozására
Az ELTE BTK SzMSz I. kötet (Szervezeti és Működési Rend) III. fejezet 15. § (2) bekezdés a) és b) pontjai alapján
(2)
a) A Karon szolgáltató központok (tudásközpont, kutatóközpont) működnek, amelyek a dékán közvetlen felügyelete alatt állnak. Kari tanácsi képviseletüket a dékán látja el. A központok saját Szervezeti és Működési Szabályzatuk szerint működnek.
b) A központok alapítását a dékán kezdeményezi. A szenátusi felterjesztéshez a Kari Tanács támogatása szükséges.
javaslatot teszek az ELTE Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központ létrehozására. A Központ az alábbi feladatokat látja el:
- Az ELTE Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központ (továbbiakban RKMK) olyan, állami költségvetési forrásokból létrehozott szervezet, amely az ELTE Bölcsészettudományi Karon működik, de összegyetemi és egyetemközi feladatokkal is bír.
- Az RKMK a szakmai gazdája az ELTE rektora és a Russzkij Mir Alapítvány által aláírt szerződés értelmében az ELTÉ-nek adományozott „Az Orosz Nyelv és Kultúra Központja” nevű módszertani-információs könyvtárnak és kabinetnek.
- Az RKMK a kabinet szolgáltatásait elsősorban az ELTE, de igény esetén más felsőoktatási intézmények oktatói és hallgatói számára is rendelkezésre bocsátja és működtetését biztosítja.
- Az RKMK – elsősorban a módszertani-információs könyvtár és kabinet bázisán – rendszeresen szakmai továbbképzési tanfolyamokat, módszertani vitákat, konferenciákat, kerekasztal-beszélgetéseket szervez a ruszisztika művelőinek, beleértve az orosz szakos tanárokat is.
- Igény esetén szakmai segítséget nyújt az ELTE orosz nyelvű képzéseinek tervezésében, szervezésében, koordinálásában.
- Segíti az egyetemi szintű orosz szakmai kapcsolatok szervezését, lebonyolítását.
- Hazai és nemzetközi ruszisztikai konferenciákat szervez és segíti a külföldi ruszisztikai konferenciákon való részvételt.
- Hazai és nemzetközi együttműködésben ruszisztikai kutatásokat folytat és szervez.
- Szervezi a ruszisztikai kutatások eredményeinek publikálását
- A hallgatói utánpótlás biztosítása céljából szakmai bemutatókat, nyári egyetemeket és táborokat, ruszisztikai napokat szervez.
- Tevékenységéről, eredményeiről, a szakmai hírekről saját honlapon és hírlevélben tájékoztatja a szakmai nyilvánosságot.
Budapest, 2008. szeptember 24.
Dr. Dezső Tamás dékán |