Jefim Pivovar, a moszkvai Orosz Állami Bölcsészegyetem (RGGU) rektora Budapestre érkezett , és 2009. febrár 3-án egyetemközi együttműködési keretszerződést írt alá Hudecz Ferenccel, az ELTE rektorával. Igazi diplomáciai csúcsszezon kezdődött az ELTE-n a Ruszisztikai Központ kezdeményező együttműködésével: a tél és tavasz folyamán a legnagyobb orosz egyetemek rektorai látogatnak Budapestre, hogy együttműködési szerződést kössenek, és konkrét terveket tárgyaljanak meg az ELTE rektorával és szakintézményi vezetőivel.
Elsőként Jefim Pivovar, a moszkvai Orosz Állami Bölcsészegyetem (RGGU) rektora érkezett Budapestre, és 2009. febrár 3-án egyetemközi együttműködési keretszerződést írt alá Hudecz Ferenccel, az ELTE rektorával. A megállapodás rangját és fontosságát jelzi, hogy az ELTE Egyetem-téri rektori fogadótermében tartott aláírási ceremónián jelen volt Igor Szavolszkij, az Oroszországi Föderáció magyarországi nagykövete, aki beszédében kiemelte: a két nagyhírű intézmény közötti kooperációs szerződés szerves folytatása a két ország között 2004-5 óta tartó lendületes kapcsolatépítésnek, amely a magyar-orosz évadokkal vette kezdetét. Külön jelentősége van ma, a küszöbön álló II. magyar-orosz kormányközi konzultáció előtt, jelezve a 2007. decemberi, első konzultáción elfogadott irányvonalak létjogosultságát.
Az ELTE rektora kiemelte: ez a keretszerződés kiváló alkalmat ad arra, hogy az új tipusú, bolognai rendszer megalapozta egyetemközi kapcsolatokat kiterjedjenek orosz területre, s a ruszisztika terén Szvák Gyula professzor vezetésével már intenzíven folyó együttműködési formákat modellként kezelve, az ELTE más oktatási egységében is meginduljon a cserekapcsolatok újjászervezése. Pál Ferenc, az ELTE Bölcsészettudományi Kar nemzetközi dékánhelyettese, Portugál Nyelvi és Irodalmi Tanszékének a vezetője megerősítette: az egyetem és a kar egyes intézményeiben már számos konkrét igény megfogalmazódott az ilyen irányú oktatási-kutatási kapcsolatok iránt.
Jefim Pivovar, az RGGU rektora válaszbeszédében hangsúlyozta, hogy a közel húsz regionális kihelyezett tagozattal rendelkező moszkvai egyetem két szermpontból is nagyon érdekelt a budapesti egyetemmel való együttműködésre: egyrészt a már folyó nemzetközi projektekekben – történettudománytól a filológián át a művészeti programokig – aktív partnerként számítanak a magyar hallgatókra és oktatókra, másrészt pedig – s ez a fő cél: 2012-től a moszkvai bölcsészedetem megkezdi a kettős diplomák kiadását, s az orosz-európai együttműködésben megvalósuló közös oktatási programnak szerves részévé kell váljon a magyar-orosz közös diploma kiadása is.
Dezső Tamás, az ELTE BTK dékánja 2009. február 9-én hivatalában fogadta Jefim Pivovar rektort, megbeszélésükön főként a kar és moszkvai egyetem közötti együttműködés konkrét formáiról esett szó, különös tekintettel a hallgatók és oktatók cseréjére.
Hudecz Ferenc, az ELTE rektora, valamint Dezső Tamás a BTK dékánja Szvák Gyula és Krausz Tamás professzorokat kérte föl a kooperáció további, gyakorlati megvalósításához szükséges javaslatok kidolgozása. A Ruszisztikai Központ vezetőinek közvetlen részvételével összeállított sűrű „oktatásdiplomáciai kalendárium” következő eseményeként március 3-án a Moszkvai Állami Nemzetközi Kapcsolatok Egyetemének rektora, Anatolij Torkunov látogat az ELTÉ-re.
Kiss Ilona |