A honlap szerkesztője: Gyimesi Zsuzsanna
Hurrá! Nyaraltunk! 2009-07-09 |
Az utóbbi években érezhetően megnőtt Oroszország, az orosz kultúra iránti érdeklődés a magyarországi fiatalok körében. Azzal a céllal, hogy az orosz nyelv és kultúra iránt érdeklődő magyar egyetemisták intenzív nyelvi kurzusokon vehessenek részt, és közvetlen kontaktust teremthessenek oroszországi diákokkal, elősegítve ezzel a kultúrák közti dialógust, az ELTE Ruszisztikai Központja, az Alapítvány az Orosz Nyelvért és Kultúráért és a Ruszisztikai Módszertani Kabinet a „magyar tenger”, a Balaton partján, Balatonfüreden szervezett nemzetközi ruszisztikai tábort Gyimesi Zsuzsanna vezetésével. A tábor munkájában, életében a magyar szervezők mellett 14 magyar és 10, különböző oroszországi intézményekből érkezett diák vett részt 2 kísérőtanárral június 29–július 5. között. Az oroszországi diákok a Moszkvai Állami Egyetem, a moszkvai Orosz Állami Bölcsészettudományi Egyetem, a Szentpétervári Állami Egyetem, a jekatyerinburgi Uráli Állami Egyetem és a Hanti-Manszijszkban lévő Jugrai Állami Egyetem színeit képviselték. A tábor megnyitása előtti napokban érkezett oroszországi hallgatóknak a Balatonra való elutazás előtt lehetőségük nyílt arra, hogy megismerjék Budapest nevezetességeit.
A Magyarország egyik legrégibb üdülővárosában rendezett ruszisztikai táborban intenzív és tartalmas munka folyt. A magyar egyetemi hallgatók számára a Ruszisztikai Központ munkatársai, Gyimesi Zsuzsanna, Troján Anna, Pálosi Ildikó és Vértes Judit vezettek intenzív nyelvi kurzusokat délelőttönként, melyek eredményeképpen érezhetően javult a magyar diákok orosz nyelvtudása.
Néhány diák első alkalommal járt a Balatonon, de nemcsak számukra voltak érdekesek és tartalmasak a tábor alatt szervezett kirándulások. A tábor résztvevői megkóstolhatták a balatoni fehérborokat egy helyi pincészetben, megismerkedtek a Balaton orosz múltjának vonatkozásaival, amelyek mindekelőtt a Tihanyi-félszigethez kötődnek: a Tihanyi apátságban található ugyanis a Kijevben is élt I. András magyar király (1047-1060) síremléke; mellette az András és felesége, Anasztaszia – Bölcs Jaroszláv kijevi fejedelem lánya – tiszteletére emelt emlékmű; és nem messze az apátságtól az erdő mélyén még láthatók a középkorban Tihanyban élt orosz szerzetesek barlanglakásai. A tábor orosz résztvevőinek lehetőségük volt ellátogatni a Balaton déli fővárosába, Keszthelyre is, ahol megtekintették a Festetich-kastélyt és megízlelték a balatoni halászlevet.
Minden este kulturális programok, előadások gyarapították a hallgatók ismerteit és segítették elő a kultúrák közti dialógust. Az előadásokat neves magyar szakemberek tartották, időrendben: Krausz Tamás (a szovjet történelem interpretációnak manipulálhatóságáról), Szvák Gyula (a 2010-ben induló ruszisztikai MA képzésről), Kiss Ilona (az elmúlt 20 év magyar-orosz kulturális kapcsolatairól) és Szőke Katalin (az orosz rock történetéről). A szerdai napon Pjotr Danyilevics Procenko, az Orosz Állami Bölcsészettudományi Egyetem tanára vezetett csoportfoglalkozást a tábor valamennyi részvevőjének.
A tábor magyar és orosz résztvevőinek egybehangzó véleménye szerint az egyhetes balatonfüredi rendezvény eredményes és hasznos volt. Az orosz résztvevők „profi” táborújságot szerkesztettek az eseményekről. Barátságok, személyes kapcsolatok születtek magyarok és oroszok között, előmozdítva a kultúrák közötti dialógust.
Gyóni Gábor
|
|