2010. május 17–18-án kétnapos rendezvénysorozat keretében ünnepelte meg 15 éves fennállását a Ruszisztikai Központ. Az ünnepségsorozat szerkezete is tükrözte a Ruszisztikai Központ tevékenységeinek sokrétűségét: az ünnepélyes, ám mégis bensőséges megnyitót másfél napos nemzetközi tudományos ülésszak követte, fotókiállítás megnyitóval színesítve és unikumnak számító kulturális programmal lezárásként.
A megnyitó ünnepélyes felhangját a Fővárosi Operaház harsona triója adta meg. Philip Longworth londoni professzor, a rendezvénysorozat rangidős kiemelt vendége megjegyezte, hogy nagy örömére szolgál: Budapesten tudják, hogyan kell megadni a módját egy-egy jeles eseménynek.
Az első köszöntőt Dr. Dezső Tamás, az ELTE BTK dékánja mondta, majd Dr. Szvák Gyula, a központ alapítója és vezetője után Alekszandr Tolkács, az Orosz Föderáció rendkívüli és meghatalmazott nagykövete, Valerij Platonov a moszkvai ROSSZOTRUDNYICSESZTVO képviseletében, Jurij Pivovarov akadémikus a Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság társelnökeként, Vlagyimir Kocsin a Russzkij Mir Alalpítvány ügyvezető igazgató helyettese, valamint Font Márta, a PTE rektorhelyettese a magyarországi ruszisztika képviseletében szólt a Ruszisztikai Központ szerepéről, jelentőségéről. Irásos köszöntések is érkeztek: Mihail Svidkoj, az Orosz Föderáció Elnökének nemzetközi kulturális kapcsolatokkal foglalkozó főtanácsadója, Andrej Szaharov, az Orosz Tudományos Akadémia Oroszország Története Intézetének igazgatója, Jekatyerina Genyijeva, az Oroszországi Állami Idegennyelvű Könyvtár főigazgatónője, D. V. Bugrov akadémikus, az Urali Állami Egyetem rektora, V. V. Alekszejev akadémikus, az Orosz Tudományos akadémia Urali Történeti és archeológiai Intézetének igazgatója, és a jeles kortárs orosz író Jevgenyij Popov tollából.
A délelőtt legkellemesebb felvonása a Ruszisztikai Központ tiszteletbeli tagjainak megválasztását "igazoló" Socius Honoris Causa cím átnyújtása volt: rangidősként Philip Longworth nyugalmazott történész professzor Londonból, 80. születésnapja tiszteletére Andrej Szaharov akadémikus Moszkvából, 60. születésnapja tiszteletére Jurij Pivovarov akadémikus szintén Moszkvából, a hazai patrónusok közül pedig Manherz Károly, az ELTE BTK korábbi dékánja vette át az emlékplakettet és oklevelet, aki a Ruszisztikai Központ 15 évvel ezelőtti létrejöttekor is bábáskodott.
A kétévi rendszerességgel megrendezésre kerülő nemzetközi történészkonferencia idén "Az állam szerepe az orosz történelmi fejlődésben" címmel különösen nagy szakmai érdeklődést keltett. A plenáris elpőadást Zoltán András professzor tartotta az orosz „goszudarsztvo” [állam] szó szláv és európai összefüggéseiről.
Ezután a Múzeum körúti kampusz főépületének második emeletén lévő Fortocska Galériában a Ruszisztikai Központ tizenöt évéről fotókiállítás nyílt Gyimesi Zsuzsanna rendezésében. A kiállítást Dr. Hudecz Ferenc, az ELTE rektora nyitotta meg.
A másfél napos, két párhuzamos szekcióban, öt kontitnens nyolc ország 19 városából érkezett előadó részvételével zajló tudományos ülésszakot az Astoria Szálló Pódium Termében igazi kulturális csemege zárta: a kortárs orosz irodalom kiemelkedő képviselője, Ljudmila Petrusevszkaja írónő sajátos multimediális előadóesttel szórakoztatta a vendégeket.
Az eseménysorozat képekben
|