A honlap szerkesztője: Gyimesi Zsuzsanna
Nemzetközi történész konferencia Jekatyerinburgban magyar részvétellel 2010-11-10 |
2010. október 14–17. között került sor Jekatyerinburgban az Oroszország és a Nyugat a középkortól az újkorba tartó átmenet korában (XVI–XIX század első fele) című, nemzetközi tudományos konferenciár, amelyen Gyóni Gábor képviselte az ELTE Ruszisztikai Központot az előadók között.
A konferenciát az Uráli Állami Egyetem, az Orosz Tudományos Akadémia Történettudományi és Régészeti Intézete, valamint a Szverdlovszk megyei Belinszkij könyvtár szervezték. A rendezvény szervezőtanácsában helyet kapott Dmitrij Vasziljevics Bugrov, az URGU rektora, az újonnan létrejövő Uráli Föderatív Egyetem rektora, V. A. Koksarov, Venjamin Vasziljevics Alekszejev akadémikus, Vlagyimir Alekszejevics Babincev dékán. Az előzetes program szerint összesen 138 előadás hangzott el a konferencián. A szimpóziumra az Uráli Állami Egyetem valamint a Belinszkij könyvtár épületeiben került sor. Az október 15-én tartott plenáris előadáson Lorina Repina (Moszkva) az átmeneti korok jellegzetességeiről, Pavel Uvarov (Moszkva) az orosz „koraújkorról”, Vlagyiszlav Nazarov (Moszkva) az orosz 15. századról, Andrej Golovnyov (Jekatyerinburg) a középkori orosz kolonizációk eltérő variánsairól („nordizmus” – „ordizmus”), Apollon Davidson (Moszkva) a hidegháború korszakáról beszélt.
Ezt követően négy különböző szekcióban (és két alszekcióban) folyt tovább a munka. Az I. szekcióban az átmeneti korok kutatására vonatkozó elméleti kérdéseket tárgyalták (Igor Poberezsnyikov, Dmitrij Regyin). Jelena Alekszejeva (Jekatyerinburg) érdekes előadásában a mai orosz modernizáció és a péteri modernizáció közti párhuzamokat emelte ki. A III. szekcióban az orosz európai fejlődés közti különbségeket és hasonlóságokat vizsgálták (pl. Hartmut Rüss - Münster, Olga Porsnyova – Jekatyerinburg). A IV. szekció tárgya az átmeneti kor kulturális jelenségei voltak, itt két alszekcióban folyt a munka, az elsőben a tradicionális kultúra koraújkori „továbbélésével” foglalkoztak, a második alszekció fő témája a kulturális innovációk integrálódása volt (pl. Alekszendr Elert – Novoszibirszk, Szibéria népei a külföldi és orosz utazók leírásaiban). Az V. szekció politikatörténeti tárgyú volt, a Nyugat és Oroszország „birodalmi projektjei” kerültek összehasonlításra (pl. Ramil Rahimov – Ufa, Baskíria kormányzása az Arany Hordától a 19. századig). A konferencia második napján induló II. szekció az államigazgatás és adminisztratív struktúrák történetével foglalkozott, itt került sor többek között Bronyiszlava Ovcsinnyikova (a középkori Novgorod és Skandinávia közti párhuzamok és eltérések), Gyóni Gábor (Moszkóvia és a finnugor népek a magyar historiográfiában) és mások előadására. |
|