Az Alapítványról
Hírek, információk
Eszmecsere
2007 az Orosz Nyelv Éve
2005 Magyar-Orosz Kulturális Évad
PÁLYÁZATOK
Az alapítvány díjai
Hírek, információk

   
Főoldal > Hírek, információk
Hírek, információk

A honlap szerkesztője: Gyimesi Zsuzsanna


Jekatyerinburg–Budapest, második felvonás
2011-05-07

A II. Ruszisztikai Napok harmadik napja a nemzetközi történettudományi kutatásoknak volt szentelve. A „Történeti ruszisztika az Uralban és Budapesten 2.” című konferencia az ELTE Ruszisztikai Központ szervezésében azonos címmel 2009. október 5-én megrendezett nemzetközi tudományos szeminárium folytatása, jekatyerinburgi (Uráli Állami Egyetem, Uráli Tudományos Akadémia), budapesti (ELTE Ruszisztikai Központ, ELTE BTK Finnugor Tanszék, Néprajzi Múzeum) és szegedi (SZTE) kutatók részvételével.

Az első szeminárium hosszú távú célja, miszerint rendszeres fórumot akar teremteni a két ország kutatói számára a dialógushoz, megvalósulóban van, hiszen másodszor érkezett Budapestre az uráli tudományos munkacsoport. Az „örökkévalóságnak” pedig az első szemináriumon elhangzott előadásokat tartalmazó kötettel próbál adózni a Ruszisztikai Központ, aminek bemutatójára a II. Ruszisztikai Napok megnyitóján került sor.

Az ülésszak két szekcióban zajlott. A nyitó előadást Dr. Gyóni Gábor tartotta „A Rusz kezdetei és a finnugor népek” címmel. Az előadás komoly érdeklődést váltott ki, sőt, a jekatyerinburgi történészek egészen eredetinek értékelték az amúgy sokat kutatott kérdésben fölállított újszerű, koherens – szinte paradigma-váltásnak is elindító – koncepciót.
A délelőtti szekcióban régészeti, nyelvészeti és néprajzi, a délutáni szekcióban pedig ismét történeti és néprajzi, valamint kultúrtörténeti megközelítések kaptak kifejtést.

Dmitrij Regyin professzor, az Urali Állami Egyetem rektor-helyettese összegezte a szimpózium eredményeit. Kiemelte, hogy a másfél évvel ezelőtti összejövetel óta nagyon sok új kutatási eredmény született a munkacsoportban. Ezeknek a legjava hangzott el a lezáruló rendezvényen. A tematikai sokszínűség az együttműködés horizontjának bővíthetőségéről tanúskodik, ami a további közös konferenciák szükségességét hangsúlyozza.

S hogy milyen kicsi a világ: kiderült, hogy Vlagyimir Ljapin történész, a délutáni szekció előadója gyermekkorában néhány évig Magyarországon élt édespaja kiküldetéséből kifolyólag, s amikor Jurij Gagarin Budapesten járt, a kis Ljapin nyújtotta át neki a virágcsokrot egy hivatalos fogadáson. Mindezt pedig a Fortocska Galériában látható Gagarin-kiállítás kapcsán mesélte el Ljapin professzor.

A konferencia részletes programja

  

<<< Vissza a hírekhez


  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>