Az Alapítványról
Hírek, információk
Eszmecsere
2007 az Orosz Nyelv Éve
2005 Magyar-Orosz Kulturális Évad
PÁLYÁZATOK
Az alapítvány díjai
Hírek, információk

   
Főoldal > Hírek, információk
Hírek, információk

A honlap szerkesztője: Gyimesi Zsuzsanna


Az emigráció mint a XX. század kultúrtörténeti paradigmája
2012-04-06
Dr. Schiller Erzsébet volt a vendége a Ruszisztikai Központnak 2012. március 30-án, az „Orosz Kultúrpillanatok” elnevezésű sorozat idei harmadik rendezvényén. Az orosz emigrációs kultúra szakértői megvilágítását az irodalomtörténésztől kaptuk, a művészi megvilágítást pedig Alekszej Ucsityel filmrendezőtől – 2000-ben készült „Felesége naplója” című filmjének közvetítésével.

A közönség legfiatalabb tagjait is komolyan véve, Schiller Erzsébet előadásának felvezetésében összegezte a XX. századi orosz emigráció hullámairól tudható legfontosabb jellemzőket, majd a köré az izgalmas kérdés köré fűzte fel mondanivalóját, hogy a társadalmi-politikai kontextus változásai mentén vajon összeér-e valaha az orosz kultúra két pólusa, a hivatalos és az emigráns? A téma természetesen elvezetett napjainkig, vagyis az 1990-es évek óta tartó negyedig kitelepülési hullámig, amit már nyilvánvalóan nem lehet politikai emigrációként kezelni.
Érdekes problémakörök merültek fel, mint például a különböző történelmi korszakokban, különböző kontextusokban kitelepült emigráns nemzedékek közötti kapcsolat vagy kapcsolat hiánya; az emigráns orosz kultúra aktív képviselőinek önértelmezési nehézségei azok után, hogy a XX. század végén lehetségessé vált a hazatérésük. Vajon hogyan lehet művészileg kezelni azt a helyzetet, hogy beteljesül a vágy: végre haza lehet térni? A valóság és a valóságról alkotott kép szembesítése művészi továbbfejlődést hoz vagy éppen zsákutcába vezet? Ez a helyzet az otthon maradottak szemszögéből nézve is rendkívül izgalmas szociológiai és művészi kontextust eredményez, amint az például a Jampecek című film végén is röviden megfogalmazódik.
A beszélgetés tehát alapkérdések körül mozgott, egyszerűen, lényegre koncentrálóan, nem esve a közhelyek csapdájába. Schiller Erzsébet megfogalmazta, hogy az emigráció valószínűleg a XX. századi Európa alapélménye, amit akkor is megélhettünk, ha magunk emigráltunk, és akkor is, ha otthon maradtunk.
Alekszej Ucsityel filmje erről az alapélményről szólt, az első emigrációs hullámhoz tartozó Nobel-díjas orosz író, Ivan Bunyin feleségének naplófeljegyzései alapján.
                           GyZs

  

<<< Vissza a hírekhez


  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>