Nem csak a pirogra gyűlnek az érdeklődők a Ruszisztikai Központ kutatói éjszakáján. Idén, szponzor híján, nem volt pirog, mégis több mint kétszázan voltak kíváncsiak arra, mi folyik 2012. szeptember 28-án éjszaka a Ruszisztikai Központban. A tavalyi tabudöntögetések után idén a történelmi tévhitek és hazugságok leleplezése került az előadások fókuszába. A legkeményebb szembenézésre Krausz Tamás A Don-kanyar igazi története című előadása késztette a hallgatóságot, eredeti dokumentumok feltárásának segítségével. Könnyedebb hangvételű, némi szemlesütésre és kuncogásra alkalmat adó előadást tartott Filippov Szergej a Raszputyin nemi életével kapcsolatban keringő történelmi anekdotákról és ezek bizonyíthatatlanságáról, illetve bizonyítható hiteltelenségéről. Gyóni Gábor a novgorodi nyírfakéreg levelek segítségével a középkori orosz átlagember magánéletének titkait villantotta fel, Szvák Gyula professzor az orosz történelem klasszikus arcképcsarnokát helyezte kortárs megvilágításba, Sz. Bíró Zoltán Berija tábornok publikált levelezésének eredetiségét tette kérdés tárgyává. Berija és Sztálin éveken keresztül kölcsönösen lehallgatták egymást, mégpedig a Lev Tyermen mérnök-feltaláló által kidolgozott és elkészített apró méretű lehallgató készülékek segítségével. Tyermen életútjáról, az elektronikus zene és a riasztóberendezések közös eredőjéről, a világon egyedülálló, érintés nélkül megszólaltatható theremin nevű hangszer sorsáról beszélt Gyimesi Zsuzsanna.
A legifjabb kutató generációt Manzák Krisztina, Nagy Szilvia és Szaniszló Orsolya képviselték Natasa-e az igazi orosz nő című közös prezentációjukkal, amelyben XVIII. század előtti, XVIII. századi, valamint XIX. századi orosz női sorsokat sorakoztattak fel.
Az előadásokkal párhuzamosan a Ruszisztikai Központ folyosóján különleges, még a kézikönyvtárban sem hozzáférhető könyveket lehetett fehér kesztyűs kézbe venni, a Fortocska Galériában Fiatal ruszisták Oroszország-képe címmel új fotókiállítást lehetett böngészni, az alkalmi mozi teremben pedig A cár gyilkosa című 1991-es, rendhagyó történelemszemléletet sejteni engedő orosz filmet lehetett megtekinteni, Forgács Iván értő fel- és levezetésével, ha még akadt hely a teremben.
A programsorozatot a hattagú Szudaruski Orosz Népi Együttes fellépése indította népdalokkal, körtánccal, harmonika szóval, kenyérrel és sóval. A záró akkordot pedig – izgalmas tombolasorsolás után – László Anna, a Dve Gitari egyik tagja adta meg gitárral, XX. század népszerű orosz dalokkal.
|