Az Alapítványról
Hírek, információk
Eszmecsere
2007 az Orosz Nyelv Éve
2005 Magyar-Orosz Kulturális Évad
PÁLYÁZATOK
Az alapítvány díjai
Hírek, információk

   
Főoldal > Hírek, információk
Hírek, információk

A honlap szerkesztője: Gyimesi Zsuzsanna


1917 forradalmainak értelmezési vitái
2012-12-16

A Ruszisztikai Központ 2012-es történész kerekasztal beszélgetéseinek kronológiai sorát az 1917 februárjában és októberében Oroszországban lezajlott történelmi események megvitatása zárta 2012. december 12-én 17:30-kor a Ruszisztikai Módszertani Kabinetben.

A beszélgetés moderátora a Magyar Progresszív Intézet munkatársa, Filippov Gábor politológus volt, a meghívott résztvevők pedig Krausz Tamás professzor, Filippov Szergej történész és Szalai László doktorandusz.

A vita első részében arról kapott képet a hallgatóság, hogy 1990 óta hogyan változott meg a történészek érdeklődési iránya az 1917-es események vizsgálatán belül Amerikában, Nyugat-Európában, Közép-Kelet-Európában és Oroszországban.

A vita második szakaszában két koncepció feszült egymásnak az 1917-es események szükségszerűségét, illetve reális alternatív forgatókönyveit illetően. Megkerülhetetlen volt a már jól ismert kérdésfelvetés: forradalomról vagy puccsról lehet-e beszélni. A különböző nézeteket képviselő történészek között ebben a tekintetben nincs vita: 1917-ben forradalom zajlott le Oroszországban. Ettől függetlenül az érzelmi viszonyulások jogosan lehetnek különböző előjelűek. Abban sem volt nézeteltérés, hogy a februári és az októberi forradalom erőteljesen utópikus eszmerendszerre épült, sőt, a realista átalakítási elképzeléseket is az jellemezte, hogy tényként kezeltek utópikus előfeltevéseket (például a világforradalom bekövetkezését). A következmények értelmezésében és értékelésében viszont már több irány is kirajzolódik.

A résztvevő vitapartnerek szerint tagadhatatlan, hogy 1917 eseményeinek hatása, következményei napjainkban is egyértelműek, ezért nem lehet nem foglalkozni a kérdéssel. Hiába telt el lassan száz év, még mindig fennáll a veszély, hogy összemosódnak az érzelmi és a tényfeltáró-értelmező megközelítések, mint a közelmúlt történéseinek elemzésekor az olyan gyakran előfordul. Ennek némileg ellentmondani látszik, hogy a résztvevők közül többen megemlítették: az 1917-es forradalom egyik legszavahihetőbb és leghitelesebb krónikásának egy szépíró, Andrej Platonov tekinthető az 1927–29 között írt Csevengur című regényével. Úgy tűnik, szubjektív nézőpontból is lehet objektív képet rajzolni.

               Gyimesi Zsuzsanna

  

<<< Vissza a hírekhez


  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>