A honlap szerkesztője: Gyimesi Zsuzsanna
Lermontov, a festő 2014-05-10 |
Az V. Ruszisztikai Napok – már sokadszor – kiállítás megnyitóval vette kezdetét. Ezúttal Lermontov grafikáiról és festményeiről készült reprodukciók kerültek a Fortocska Galériába. A Moszkvában található eredeti gyűjtemény kezelője Olga Micsaszova művészettörténész, a magyar változat kurátora Gyimesi Zsuzsanna.
Mihail Lermontov születésének 200. évfordulójára nem csak írói munkásságának tükrében érdemes emlékezni, hanem képzőművészeti alkotásai segítségével is. Ezt vallja a moszkvai Állami Irodalmi Múzeum kollektívája, és most már a Ruszisztikai Központé is, ahol 16 pannón 18 Lermontov-reprodukció látható 2014 őszéig.
A „Lermontov – költő és festő” című kiállítást E.Csorba Csilla, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója nyitotta meg. Tudományos igényű beszédében kitért arra az izgalmas jelenségre, amikor egy alkotó életében a tehetség sok oldalról megnyilvánul és nem csak jelentős irodalmi, hanem képzőművészeti örökség is marad az utókorra. E.Csorba Csilla reményét fejezte ki, hogy a jövőben közös projekteken dolgozzanak együtt a moszkvai és a budapesti irodalmi múzeum munkatársai, esetleg kifejezetten olyan írók életművére fókuszálva, akik – Lermontovhoz hasonlóan – képzőművészettel is foglalkoztak.
A kiállítás megnyitót Olga Micsaszova tárlatvezetése követte. A mérethű reprodukciók ugyan nem érnek fel az eredeti alkotásokkal, mégis magukkal ragadják a nézőt, különösen, ha keletkezésükről olyan szakértelemmel és odaadással szól valaki, ahogyan Olga Micsaszova tette. A kiállított munkák érdekessége, hogy Lermontov nem illusztrációként készítette őket saját műveihez, hanem az eredeti alkotói impulzusokat párhuzamosan öltötte szavakba és képekbe, grafikákba, mintegy vizuális naplót vezetve mindarról, ami művészként foglalkoztatta.A tárlatvezetés után kerekasztal beszélgetésre került sor a Ruszisztikai Kabinetben. Dmitrij Bak, a moszkvai Állami Irodalmi Múzeum igazgatója indította a beszélgetést. Körvonalazta Lermontov jelentőségét és máig tartó hatását az orosz kultúrában. Olga Micsaszova szólt a gyűjtemény keletkezéséről és feldolgozásának további izgalmas kérdéseiről. Magyar részről Ruzsa György professzor szólalt fel, meglepetést tartogatva táskájában. Lermontov kapcsán Magyarországon nem lehet nem megemlíteni Zichy Mihály nevét, aki Lermontov „Démon” című poémájához korszakalkotó jelentőségű illusztráció sorozatot készített. A szenzáció az volt – az orosz kollégák számára is –, hogy Ruzsa professzor elhozta magángyűjteményének egy kivételes darabját: egy eredeti Zichy-grafikát, amit a Lermontov-illusztrációihoz készített tanulmányként. A magyar Lermontov-kutatást képviselte továbbá Gyöngyösi Mária, az ELTE BTK Orosz Nyelv és Irodalom Tanszékének oktatója, aki „A démoni elem a költészetben és a festészetben: Lermontov, Vrubel, Blok” címmel tartott nagy érdeklődést kiváltó előadást. A kerekasztal beszélgetést Gyimesi Zsuzsanna vezette. |
|