Az Alapítványról
Hírek, információk
Eszmecsere
2007 az Orosz Nyelv Éve
2005 Magyar-Orosz Kulturális Évad
PÁLYÁZATOK
Az alapítvány díjai
Hírek, információk

   
Főoldal > Hírek, információk
Hírek, információk

A honlap szerkesztője: Gyimesi Zsuzsanna


Ruszisztika mesterszakosok a IV. Európai Diákfesztiválon
2015-09-28
Az ELTE BTK Ruszisztikai Központ négy hallgatója (Doktor Stella, Puskás Anita, Gáspár Roland, Farkas Ádám) a Russzkij Mir Alapítvány meghívására 2015. szeptember 21–27. között hét napot töltött el a bulgáriai Várna városában, ahol részt vettek a IV. Európai Diákfesztiválon.

A csapat tagjai különböző tudományos előadásokat hallgathattak meg orosz nyelven, illetve különböző fellépésekkel képviselték a fesztiválon Magyarországot, Budapestet és az egyetemet.

             A fesztiválon 15 ország (Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Csehország, Görögország, Grúzia, Lengyelország, Lettország, Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság, Magyarország, Montenegró, Németország, Olaszország, Oroszország, Románia, Szerbia) 25 csapata vett részt. Ebből a  budapesti csapat volt a legkisebb (4 fő).

            Szeptember 22-én a fesztivál ünnepélyes megnyitása után beszédet mondott az Orosz Föderáció bulgáriai nagykövete, a Roszszotrudnicsesztvo képviselője (a szervezet többek között felelős az Oroszországi Föderáció nemzetközi kapcsolataiért, célja a külföldi diákok segítése az orosz nyelv és kultúra tanulásában), a MAPRJAL (Tanárok Nemzetközi Egyesülete az Orosz Nyelvért és Kultúráért), és természetesen a Russzkij Mir Alapítvány képviselője is. Délután elkezdődött a csapatok különböző feladatainak bemutatása. A magyar diákok egy imázsvideóval készültek, amelyben bemutatták Magyarországot, Budapestet (rávilágítva a magyar-orosz gazdasági és kulturális kapcsolatokra is) és az egyetemet.

            A következő nap az orosz irodalom tükrében telt el. A Moszkvai Állami Egyetem hallgatói tartottak egy érdekes és átfogó előadást az orosz irodalom 300 évéről. Ezután egy szellemi vetélkedőn vettek részt a csapatok, szintén az orosz irodalomhoz kapcsolódóan, ahol a budapesti csapat az élmezőnyben végzett. Ezen a napon mutattuk be házi feladatunk második részét: Doktor Stella Mihail Lermontov Borogyinó című versét adta elő, ezzel ötvözve az orosz irodalmat és történelmet, hisz idén van a napóleoni háborúk 200 éves évfordulója (1815), ami az orosz történelemben is fontos szerepet játszott.

            A negyedik napon, szeptember 24-én a II. világháború befejezésének 70. évfordulójáról (1945) emlékeztünk meg. Meglátogattunk II. világháborús emlékműveket, majd a moszkvai egyetem hallgatói előadást tartottak „A II. világháború emlékezete versekben és dalokban” címmel. Végezetül a csapatok is előadhatták az orosz kultúrával kapcsolatos verseiket és dalaikat. Késő délután csoportos történelmi városnézésre került sor.

            Szeptember 25-én, pénteken a tanulás állt a középpontban. Olyan mesterkurzusokon vehettek részt a diákok, mint a „Modern öltözködés – az én ruhám, az én kinézetem”, „Várostervezés”, „Újágírók köre – modern technológia (televízió és rádió)”, „Web design és internetes oldalak létrehozása”, „Az orosz konyha ételei és ízei”. Délután mindenki az érdeklődési körének megfelelően választhatott olyan előadások közül, mint „A világegyetem és az ember”, „Információ, társadalom és biztonság”, „Orosz nyelv az interneten”, „Orosz ének és művészet”, „Orosz tánc és művészet”.

            Szeptember 26-án sorra került a fesztivál lezárására, jutalmak kiosztására. A magyar csapat oklevelet kapott a szorgalmas munkájáért és aktív részvételért a fesztiválon, amit azután büszkén kifüggesztettek a Ruszisztikai Központban. A magyar csapat elsősorban az oroszokkal, lengyelekkel, csehekkel és bolgárokkal kötöttek szorosabb barátságot. Bízunk benne, hogy a kapcsolatok a jövőben folytatódnak, s a ruszisztika mesterszak jövendőbeli hallgatói számára is megadatik ez a nagyszerű lehetőség, hogy a következő fesztiválon képviselhessék az országot és a tanszéket.

Farkas Ádám


  

<<< Vissza a hírekhez


  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>