Nekem jutott a megtisztelő feladat, hogy beszámolót írjak egy ruszisztikás eseményről, mégpedig nem is akármilyenről, hanem a kilencedik ruszisztikai díjátadóról.
Többször kihangsúlyozták, hogy ez most nem olyan lesz, mint az eddigiek, nem olyan elegáns, nem olyan ünnepi és emelkedett. Azonban nekem ez volt az első, amelyen részt vettem, így nincs viszonyítási alapom, nem tudom összehasonlítani az előző évben megrendezettekkel. És szerintem nincs is rá semmi szükség. Ha összegezni szeretném az eseményt, mint sajtós, és kicsit kívülálló, el tudom mondani, milyen meghitt, családias, kellemes, könnyed, bensőséges hangulatban telt a pár órás esemény.
Ebben is áll az egyedülállósága a ruszisztikának, mint szaknak, mint társaságnak, mi hallgatók is így érezzük magunkat minden nap. Olyan otthonosan. Így hát nem is telhetett volna el másképp ez a nap.
Mikor beléptem a Történeti Könyvtárba, már sorakoztak az elegáns diákok és tanáraik, színes volt a társaság. Többek között annak apropójából gyűltünk össze péntek délután, hogy meghallgassuk a Fiatal Ruszisták I. Nemzetközi Tudományos Konferenciájának szervezőitől élményeiket. Ahogy Krausz tanár úr fogalmazott: ”ez az ifjúság napja, az orosz kultúra ünnepén.”. Milyen igaza volt. A szervezésben részt vevő lányok elmesélték, mennyi munkájuk és energiájuk fekszik az előkészületekben és utómunkálatokban egyaránt. „Russian studies is sexy production.” – ahogy ők maguk fogalmaztak. Tény, hogy nagy sikere volt a tíz országot magába tömörítő rendezvénynek. Tervben van a következő is, azonban erre valószínűleg még várnunk kell egy picit.
A konferencia témáját ezzel még nem zártuk le, hiszen az anyagából készült egy 600 oldalas tanulmánykötet, angol és orosz nyelven, „Alternatívák, fordulópontok és rendszerváltások az orosz történelemben” címmel, amely aznap jött ki a nyomdából. Filippov Szergej mutatta be a könyvet a tőle megszokott humoros, könnyed stílusban. Megtudtuk, hogy annyira színes a tanulmányok tematikája, hogy egyszerűen lehetetlen összefoglalni, miről is szól kötet végeredményben. Olvashatunk benne vallásról, imidzsről, identitásról, numizmatikáról, irodalomról, zenéről, hadseregről… Követni is nehéz volt a cikkek témáinak felsorolását. Viszont Filippov tanár úr kiemelt egyet: „Milyen kormányzati forma való Oroszországnak?” Roppant jó kérdés. Ha tudnánk rá a választ…
Fontosnak tartom megemlíteni, hogy az 55 tanulmány olvasása szinte bármikor aktualitást nyerhet, elég, ha például a terroristanőkkel kapcsolatos cikkre gondolunk. Büszkeségre ad okot, hogy a tanulmányok közül 14 - magyar szerző tollából született.
Az esemény másik apropója az „Év Oroszdolgozata 2015” című pályázat díjainak átadása volt, amelynek keretében a pályázók röviden ismertették pályaműveiket. Havas Ferenc professzor emeritus az Alapítvány az Orosz Nyelvért és Kultúráért kuratóriumának képviseletében elöljáróban kiemelte, hogy ezek a dolgozatok „termékeny pillanatok” lenyomatai. Akkor kiválóak, ha bele tudjuk képzelni magunkat, ha látjuk benne azt az alkotómunkát, amit a készítője belefektetett. Ezt követően a megjelent pályázók röviden bemutatták dolgozataikat. Érdekesebbnél érdekesebb témákról hallhattunk 5 perces kis beszámolókat. Szó volt vodkáról, hatalomról, koreaiak deportációjáról, észt nyelv hatásáról, Csehovról… Mi a közös ezekben a teljesen eltérő tárgykörökben? Hát persze, hogy Oroszország! Mennyi oldalról megközelíthető, legyen szó kultúráról, irodalomról, történelemről, nyelvészetről… zseniális! Az ünnepélyes eredményhirdetésen megosztott díjakat vehetett át Váradi Katalin, Kerekes Karina, Gáspár Roland, Trembeczki Anikó, Hajnal Zsolt és Katona Éva. Még egyszer gratulálunk nektek, nagyon szép teljesítmény!
A sikeres estét egy kis pezsgőzéssel, pirogokkal és kötetlen beszélgetésekkel zártuk. Olyan ruszisztikásan...
Tóth Mirandolína első éves mesterszakos hallgató |