Az Alapítványról
Hírek, információk
Eszmecsere
2007 az Orosz Nyelv Éve
2005 Magyar-Orosz Kulturális Évad
PÁLYÁZATOK
Az alapítvány díjai
Hírek, információk

   
Főoldal > Hírek, információk
Hírek, információk

A honlap szerkesztője: Gyimesi Zsuzsanna


Budapest, Várna, nyár, továbbképzés
2016-09-01

2016. augusztus 22-26. között került sor Várnában a Várnai Szabadegyetemen a VIII. Nemzetközi Nyári Egyetemre, ahol Közép- és Kelet-Európa leendő orosztanárai kapnak módszertani és tematikus segítséget ahhoz, hogy minél naprakészebben, minél izgalmasabban és minél hatékonyabban tanítsák majd az orosz nyelvet, amikor pályára lépnek.

Az ELTE BTK küldte a legszebb csapatot: Doktor Stella Barbara (Ruszisztika MA), Knitzky Nóra (Orosz MA), Kórósi Krisztina (orosz-német tanári szak) és Szabó Kata (doktorandusz) mind jókedvükkel, mind kreativitásukkal, mind külsejükkel beragyogták a mezőnyt.  A kiemelkedés a sorból nem volt nehéz azért sem, mert nekünk volt a legerősebb akcentusunk – a mi csapatunkat ugyanis semmilyen vérségi szál nem köti az orosz nyelvhez, csak a tiszta intellektuális érdeklődés és a lelki vonzódás, azaz mindenki önerőből, alig néhány éve kezdett el oroszul tanulni. A nagy szláv közösség megértéssel és derűvel leste minden szavunkat, de a tréfát félre téve le lehet szögezni, hogy a legaktívabb résztvevők közé tartoztunk a szerb és a két bolgár csapat mellett és nem kellett szégyenkezni az orosztudásunk miatt sem. Összesen 11 delegáció, az oktatókkal együtt 60 fő vett részt a nyolc éves múltra visszatekintő workshopon, ami a Russzkij Mir Alapítvány egyik kiemelt külföldi szakmai továbbképzése.

A leghasznosabb kurzusok számítógépes programokkal ismertettek meg bennünket, amelyek segítségével könnyedén lehet számítógépes nyelvi játékokat, feladatokat készíteni az órákra az éppen szükséges szókészlet vagy nyelvtani szabályok gyakorlására. A drámapedagógiai módszerek beszivárognak lassan a felsőoktatásba is, erről tanúskodtak azok a szemináriumok, ahol emblémát, piktogramot, mozdulatsort, hangos portrét, sőt tankönyvtervezetet is kellett készíteni.   Különösen izgalmas volt az az előadás, ahol az orosz nyelvvel kapcsolatos legismertebb tévképzetekről rántotta le a leplet a szentpétervári előadó, hangsúlyozva, hogy az orosz semmivel sem nehezebb, mint bármelyik másik nyelv, a cirill ábécé megtanulása felnőtt korban sem elrettentő akadály, hanem inkább élményszámba menő kihívás, és ne féljünk, nem fog elkorcsosulni az orosz (sem) az internethasználat miatt – tehát minél többen vágjanak bele és tanuljanak oroszul. Érdemes!

                                                                       Gyimesi Zsuzsanna, az ad hoc csoport vezetője

A Várnai Szabadegyetem köszönőlevele Dr. Mezey Barnának, az ELTE rektorának




  

<<< Vissza a hírekhez


  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>