Az Alapítványról
Hírek, információk
Eszmecsere
2007 az Orosz Nyelv Éve
2005 Magyar-Orosz Kulturális Évad
PÁLYÁZATOK
Az alapítvány díjai
Hírek, információk

   
Főoldal > Hírek, információk
Hírek, információk

A honlap szerkesztője: Gyimesi Zsuzsanna


Remény a reménytelenségben
2016-09-17
A Ruszisztikai Központ egyik legnépszerűbb és bevált módszere az ismeretterjesztésre és nyelvoktatásra az orosz kultúráról orosz nyelven készült filmek vetítése. A Ruszisztikai Élménynapok során többször is előkerült az ortodox vallás témája, és annak helyzete Oroszországban és a Szovjetunióban, különösen a második világháború alatt. Ehhez a témához egy tökéletesen kapcsolódó filmet volt alkalmunk megnézni, a Pópa című 2009-es filmet.

A rendező Vlagyimir Hotyinyenko, aki Szverdlovszkban (mai nevén Jekatyerinburg) szerezte a diplomáját, és a szverdlovszki filmstúdióban kezdte munkásságát is. Dolgozott Nyikita Mihalkov több filmjén rendező asszisztensként. Véleményem szerint erősen érezhető Mihalkov hatása a Pópa képi világán és hangulatán egyaránt. A komor és a derűs, az elszomorító és a reményt adó jelenetek kontrasztja és váltakozása nagyon hasonló a Napszúrás című film képi világához. Bár egy idősíkon játszódik a Pópa története a Napszúrás két idősíkjával ellentétben, de a feszültség így is magával ragadja a nézőt. Nem a múlt és a jelen közti különbség hozza létre a feszültséget, hanem a háborús helyzetből fakadó állandó bizonytalanság és a rettegés a veszteségtől. Valamint szerintem meglepő a hasonlóság a két filmben a patetikus jelenetek és az idilli vidéki tájképek tekintetében.

            A főszereplő, Alekszandr atya maga a megtestesült jóság, tökéletes képét adja az ortodox atyának, aki segít az elesetteken, a bajba jutottakon, és az ártatlanokon, a gyermekeken. A történet elején megkeresztel egy zsidó lányt, aki az Éva keresztnevet kapja. Éva családja meghal a háborúban, így követi Alekszandr atyát a pszkovi járásba, ahol az atya az egyház felsőbb vezetése által rászabott küldetést teljesít. A náci német megszállás alá került területeken újra kinyitják a templomokat, és rendeltetésüknek megfelelően újra szertartásokat tartanak bennük. Mivel az egyház az újraindult működését a németeknek köszönheti, felmerül a hazaárulás problematikája. Valamint, hogy a jótevő atya az egyház vagy a haza szolgálatában áll-e inkább.

            A választ, úgy gondolom, megkapjuk a film befejezésében. Miután a Vörös Hadsereg visszafoglalta a megszállt területeket, minden egyházi személyt elhurcoltak, aki a megszállás ideje alatt aktívan foglalkozott a vallással, így Alekszandr atyát is koncentrációs táborba viszik. Azok az emberek hurcolták el őt, akik ugyanahhoz a néphez tartoztak, akiket az atya szolgált. Hiszen – szerintem – az atya a számára járható, Istennek is tetsző úton haladva a nép javát akarta szolgálni, az emberiség javát. Úgy gondolom, mindenképp meg kell említeni a krisztusi hasonlóságot, miszerint nem csak az örökbefogadott zsidó árvákért, hanem minden ártatlan emberért kész volt meghalni az atya. Csak a film legvégén tudjuk meg egy jövőbeni jelenetből, hogy a háborút túlélte ő is, és a gyermekei is.

            Véleményem szerint ez a film túlságosan idilli képet ad a háborús időkről. Beszivárognak a filmbe megrázó helyzetek, az erőszak és a meggondolatlan, vagy épp bosszúból elkövetett gyilkosság is. Viszont erős a mihalkovi hatás, ami miatt könnyedebbnek érezzük a filmet, mint azt a téma indokolná. Ugyanakkor elképzelhetőnek tartom, hogy voltak olyan csodatevők azokben a szörnyű időkben is, akik reményt tudtak adni az embereknek a reménytelenségben.

                                                                                         Puskás Anita

  

<<< Vissza a hírekhez


  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>