Idén a Kutatók Éjszakája alkalmával ismét izgalmasabbnál izgalmasabb előadásokat hallgathattunk a Ruszisztikai Központban, illetve egy igazán érdekes kiállítás megnyitásán is részt vehettünk, pirogot majszolva és kvászt vagy éppen teát kortyolgatva. Ebben a kellemes légkörben és hangulatban ültem be Mészáros Zsófia előadására, amely tökéletesen beleillett a filmes témába, ugyanis egy rendkívüli nőről hallhattunk érdekes beszámolót, amelynek részleteit az előadó egyéni levéltári kutatásainak köszönhetünk.
A Ludmilla Selgunova és férjei, avagy feminizmus és szabad szerelem című előadásban minden megvolt, ami egy jó filmhez szükséges: romantika (nem elhanyagolható szerelmi négyszöggel), intrika, egy kis akció és persze happy end a sok viszontagság után. Természetesen nem hagyhatók figyelmen kívül a főszereplő karakterének egyedisége és életének érdekfeszítő részletei sem, amelyek magukkal ragadták és lebilicselték a hallgatóságot, sőt sokszor vegyes érzelmeket váltottak ki, a csodálattól egészen a meghökkenésig.
Ludmilla Selgunova, 19. századi műfordító, ugyanis fényévekkel megelőzte a korát. Már fiatal korától kezdve olyan neveltetésben részesült, amilyenről addig leginkább csak a nemek egyenlőségéről szóló elméleti írásokban lehetett olvasni. Családjában erős nők példáival körbevéve hamar rájött, hogy egy nő is képes mindarra, amire egy férfi. Így hát nem szándékozott alul maradni a másik nemmel szemben: nem hanyagolta el tanulmányait, zenével foglalkozott, fordított, amivel ráadásul pénzt is keresett. Nem szándékozott belepréselődni a társadalom által kreált szűk női normákba.
Ezek után azt gondolná az ember, hogy a művelt, okos és önálló nő elriasztotta a férfiakat, pláne a 19. században. Azonban voltak bátor érdeklődők, köztük Ludmilla leendő férje is, akinek konzervatív nézetei hamar megváltoztak egyedi gondolkodású felesége hatására. Azonban Ludmilla Selgunovának nem csak életfelfogása, hanem szerelmi élete sem volt az adott korban – ez utóbbi talán még ma sem nagyon – konzervatívnak nevezhető. A partnereivel és a kapcsolatokból született gyermekeivel, illetve férjével alkotott családja inkább a hippi-korszak életvitelébe illeszkedett volna bele, sem mint a 19. századba. Azonban valahogyan mégis sikerült szerető és összetartó családot alkotniuk, kalandos vagy éppen viszontagságos életük során.
Az előadás végig nagyon érdekes és lebilincselő volt, sajnáltam, hogy az időkeretek miatt nem lehetett még többet hallani erről az érdekes nőről. Egy biztos, ezt a történetet tényleg érdemes lenne megfilmesíteni.
Kerekes Karina
|