"Oroszország a világban. Külföldi ruszisztika: modern tendenciák" címmel nemzetközi tudományos konferencia került megrendezésre Moszkvában 2017. szeptember 25-26-án. Magyarországot, illetve az ELTE BTK Ruszisztikai Doktori Programját Mészáros Zsófia doktorandusz képviselte.
2017. szeptember 24-25-én részt vehettem Moszkvában a Oroszországi Tudományos Akadémia Általános Történeti Intézete által is szervezett, és a Transznyeft által szponzorált nemzetközi tudományos konferencián, melynek címe: „Oroszország a világban. Külföldi ruszisztika: modern tendenciák”. A konferencia alapvető célja az volt, hogy összegyűjtse az Oroszországtól nyugatra fekvő országok fiatal, ruszisztikával (azon belül is a 20. századdal) foglalkozó kutatóit, s fórumot teremtsen, amelyen bemutathatják eredményeiket, valamint megismerkedhetnek egymással és az oroszországi tudományos élet tapasztaltabb szereplőivel.
A konferencia kissé döcögősen indult: az első nap előtti éjszakán bombariadó miatt kiürítették a programnak helyet adó hotelt, és a lakók csak fél tizenkettő után térhettek vissza szobájukba, viszont legalább azzal a tudattal, hogy a hotelben biztosan nincs bomba. Így az résztvevők reggel kissé álmos arccal mutatkoztak be egymásnak. Ez az állapot azonban nem tartott sokáig, mivel egy rendkívül lendületes és lelkes csapat gyűlt össze.
A fiatal kutatók közül az Amerikai Egyesült Államokból érkeztek a legtöbben, és olyan rangos egyetemeket képviseltek, mint a Harvard vagy a Georgetown. A résztvevők között voltak olasz, spanyol, francia, brit és orosz doktoranduszok is. A legtöbben készülő (vagy éppen elkészült) disszertációjuk egy-egy részkérdését mutatták be. A témák rendkívül sokszínűek voltak: a híres színésznők és énekesnők temetéseihez kapcsolódó érzelmek vizsgálatától kezdve, a szovjetunióbeli zsidó múzeumok példáján bemutatott nemzetiségi politikán keresztül, a Szovjetunióban hadifogságukat töltő német katonák emlékezetén át, a szinte alig létező szovjet-spanyol kapcsolatok 1945-től 1975-ig tartó történetéig mindenbe bepillantást nyerhettünk. Én magam a Ruszisztikai Központ tudományos eredményeit mutattam be a Szovjetunió történetének vitás kérdései kapcsán.
A tapasztaltabb nemzedéket nagyrészt oroszországi, illetve a posztszovjet térségből érkező kutatók képviselték, de érkeztek professzorok Olaszországból, Kínából és Franciaországból is. Ők inkább egy-egy tematika vagy térség ruszisztikájának historiográfiáját mutatták be, emellett pedig megismerkedhettünk oroszországi levéltárak egyes forráscsoportjaival is.
Mészáros Zsófia
|