A honlap szerkesztője: Gyimesi Zsuzsanna
The Trocky 2017-10-28 |
Október 25-én kezdetét vette a Ruszisztikai Központ filmklubja. Ebben az évben az idén 100 éves orosz forradalom a filmklub témája, ennek megfelelően az őszi félévben nyugati, majd a tavaszi félévben orosz filmek kerülnek bemutatásra, amik valamilyen módon kapcsolódnak a forradalomhoz.
Idén először egy 2009-es kanadai vígjátékkal, a "The Trotsky" című filmmel kezdődött a programsorozat. A filmet Jacob Tierney rendezte és írta. Tierney gyerekszínészként kezdte karrierjét, ma már azonban Kanadában elismert színész és rendező, elsősorban a vígjáték műfajában alkot. A "The Trotsky"-t eredetileg drámaként képzelte el, ám bevallása szerint a film úgy egyszerűen nem működött volna, úgyhogy a vígjáték mellett döntött. Trockij életét mindig is érdekesnek tartotta, így ezt összekötötte egy középiskolai vígjátékkal. A film ugyanis arról szól, hogy egy 17 éves diák Lev Trockij reinkarnációjának hiszi magát, az iskolában egy diákszervezetet szeretne létrehozni, ám a tanári kar részéről ellenállásba ütközik, illetve diáktársai sem tudják mindig értelmezni céljait. Úgyhogy iskolát vált és új közegben bontogatja szárnyait.
A filmet Tierney már 19 éves korában megírta, ám a megvalósításra még 10 évet kellett várnia. A politikát szereti belevinni filmjeibe, de nem célja megmondani a nézőknek, hogy mit gondoljanak. Elmondása szerint nagy hatással volt rá Ken Loach munkássága, elsősorban a "Föld és Szabadság" című filmje. Eredetileg Tierney játszotta volna el Trockij szerepét, egy régi barátja, Emily Hampshire pedig Trockij egyik segítő diáktársát — a szerepből azonban mindketten kiöregedtek, mire a forgatásra sor került, így Tierney-nek “csak” a forgatókönyv írás és rendezés maradt (a film végén azért egy cameo szerepben feltűnik), Emily Hampshire pedig Trockij idősebb barátnőjét alakította. A főszerepet a ma már Kanadán kívül is ismert Jay Baruchel kapta meg, de mellékszerepben felbukkant a nemzetközileg elismert és hosszú filmes múltra visszatekintő Geneviéve Bujold is. A többi szerepet Kanadában ismert és elismert színészek játszották el (Domini Blythe, Colm Feroe, Kaniehtiio Horn). A filmet először a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon mutatták be, a kanadai Genie díjátadón pedig 4 jelölésből (legjobb eredeti forgatókönyv, legjobb színész, legjobb eredeti dal, legjobb kosztüm) kettőt váltott díjra (forgatókönyv és dal).
A vetítés után élénk beszélgetés alakult ki a nézők között. Felmerült, hogy mennyi valóságalapja lehet a filmnek, Kanadában tényleg ellenállásba ütközne-e egy diákszervezet megalakítása. Szintén felmerült a beszélgetésben a film egyik eleme — hogy a diákság unalomban vagy apátiában van-e és, hogy lehet felrázni őket. Ezt követte az az eszmecsere, hogy a diákság végül is miért követte Trockijt, egyetértett-e vele, vagy csak az iskolai rendszer ellen akart menni, esetleg a diákok egyszerűen bulinak élték meg többek között a tanóráról való kivonulást. És vajon a diákság hogyan reformálná meg az oktatást? Látható, hogy egy könnyebben fogyasztható vígjáték esetén is komolyabb kérdések merültek fel a hallgatóság körében, bár válaszokat nem találtunk mindenre. Mindenesetre mindenkit elgondolkodtatott a film témája. Elmondható, hogy a filmklub első összejövetele sikeres volt, a folytatást mindenképp megalapozta, ami november 7-én következik az amerikai "Reds" (1981) című filmmel. Farkas Ádám
|
|