Az Alapítványról
Hírek, információk
Eszmecsere
2007 az Orosz Nyelv Éve
2005 Magyar-Orosz Kulturális Évad
PÁLYÁZATOK
Az alapítvány díjai
Hírek, információk

   
Főoldal > Hírek, információk
Hírek, információk

A honlap szerkesztője: Gyimesi Zsuzsanna


Műcsarnok, Tarkovszkij, Tükör
2017-11-23

2017. november 22-én a ruszisztika szak első- és másodéves hallgatói a Műcsarnokba látogattak, a Tarkovszkij: Emlékek Tükre c. kiállításra. Az itt bemutatott képek Andrej Tarkovszkij Tükör c. önéletrajzi filmjének világához kötődnek - a rendező ezeket a képeket építette újjá filmjében, szédületes pontossággal.

Az előcsarnokban Medve Mihály várt minket, a kiállítás társkurátora. Az ő feladata volt, hogy a mintegy három ládányi fényképből tárlatot készítsen. Először a kiállítás önálló befogadására buzdított bennünket, majd bemutatott nekünk pár figyelemre méltó fényképet, végül egy kerekasztal-beszélgetés során mesélt még a tárlatról és megválaszolta a felmerülő kérdéseinket.

A kiállítás meg is kívánta az elmélyült, csöndes, egyéni szemlélődést. Elsőre egyszerűnek tűnt az elrendezés – négyszögletű terem, fehér falain szalagként végigfutó fényképek, az ajtótól jobbra a rendező életrajza, balra pedig édesapjának versei. A terem közepén egy újabb lehatárolt tér, oldain fényképek, benne a film képkockái peregnek. Az egyszerűség azonban rétegzett letisztultság. Belépni ebbe a térbe – spirituális élmény. A fényképek, a filmből származó dallamok, hanghatások a film élményvilágába vonják a nézőt, miközben éppen annak keletkezését követheti nyomon. Rafinált módon a tükörbe nézés tapasztalatát idézi – az ember egyszerre kerül egy, a valóság határát súroló térbe és figyeli meg kívülről, hogyan került oda. A látogató egyszerre ismerkedhet meg a rendező és a film háttértörténetével, egyszerre láthatja a gyermekkor és a film forgatásának dokumentumait és azt a szellemi hálót, összetett forrásrendszert, ami táplálta a rendezőt és művet egyaránt.

Lev Gornung fotográfusnak, a család barátjának, részletgazdag képei mélyen költőiek – alapvetően meghatározták a film felvételeit. Nem pusztán tartalmukkal – itt például az újjáépítendő ház kinézetére gondolok – de látásmódjukkal és hangulatukkal is. A ’30-as években készült családi- és a ’70-es évek forgatási fotói amellett, hogy párbeszédet folytatnak, egyenesen egymás mellé zökkentik a különböző idősíkokat, ahogyan ezt maga a film is teszi. Különösen megragadó egymás mellett látni a rendező édesanyjának fiatalkori képeit és azt a felvételt, amin az idős anya az ő fiatalkori énjét alakító színésznő mellett áll. A feljegyzések tanúsága szerint az édesanya mélyen átélte a nem mindennapi forgatást.

A képek között a falon a rendező édesapjának, Arszenyij Tarkovszkijnak verseit is olvashatjuk, akinek művészetéhez Andrej felnőtt korában intenzíven kapcsolódott. Apjának mitikus látása,  a visszatérő ‘orosz táj’ toposza alapvetően meghatározta Andrej munkásságát. A verseket meg is hallgathatjuk Arszenyij liturgikusan éneklő hangján – őt halljuk magában a filmben is.

És miért ez a tűpontos újrateremtés? Andrej Tarkovszkij számára fontos a rituális ismétlés szerepe, szerinte már nem lehet kapcsolódni a korábbi, egyetemes tradíciókhoz, új rituálét kell teremteni, amihez elkezdhetünk ragaszkodni. Ez az új rítus lesz az, ami túllendít minket a szakadékon.

Köszönjük a tárlatvezetést!

                                                  Nun Barbara mesterszakos hallgató

  

<<< Vissza a hírekhez


  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>