Az Alapítványról
Hírek, információk
Eszmecsere
2007 az Orosz Nyelv Éve
2005 Magyar-Orosz Kulturális Évad
PÁLYÁZATOK
Az alapítvány díjai
Hírek, információk

   
Főoldal > Hírek, információk
Hírek, információk

A honlap szerkesztője: Gyimesi Zsuzsanna


Amikor a Monty Python és a képregényíró találkozik Sztálin halálakor
2018-03-12
2010 és 2012 között Franciaországban nagy sikerű képregény sorozat jelent meg "Sztálin halála" címmel.

Az alkotók, Thierry Robin és Fabien Nury történelmi fantáziaként határozták meg a műfaját.  2017-ben Armandi Ianucci skót rendező - nem tévedés, ugyanis a nomen nem mindig omen - filmre vitte a képregényt. A szereplőnek kiválasztott színészek között van többek között a Monty Python egykori tagja, Michael Palin is.

Magyarországon 2018. március 10-én mutatták be a brit vígjátékot, amit a bemutató előestéjén az érdeklődők megnézhettek a Ruszisztikai Kabinetben – orosz hangalámondással.

A hangalámondás sajátos szinkronizálási technika. Hallatszik ugyan az eredeti beszéd a háttérben (ez esetben angolul), ám egy erős férfihang túlharsog mindent és mindenkit. Ugyanakkor a filmhez tartozó (ez esetben) magyar felirat az eredeti angol szöveghez volt igazítva, ami nem mindig esett egybe az orosz hangalámondással.

Ez újabb réteget adott hozzá a szatírához, így a hangalámondás egy idő után már nem volt idegesítő, hanem kifejezetten szórakoztató felhanggá változott.  Miközben azon járt a néző esze, hogy az eredeti szövegmondás valószínűleg viccesebbé tenné a filmet, figyelme elsiklott néhány esetlenség felett és jót szórakozott a - nem túlságosan - banális helyzeteken, a - nem túlságosan - sematikus karaktereken és a híres angol humorhoz méltó, Monty Python-os színészi (arc)játékon. Kellemes meglepetést okozott, hogy a filmben alig akadt olyan poén, ami a szovjet mentalitás félreértésén vagy a korszak "nemismeretén" alapult volna és olcsó sztereotípiákból is kevesebb volt, mint amire számítani lehetett.

A közönség élvezte az alkotást. A filmnézést követő beszélgetésen a hozzászólók kivétel nélkül a korszakhoz kapcsolódó saját élményeiket és történelmi ismereteiket  elevenítették fel. A történelmi hitelesség számonkérése kimaradt a beszélgetésből – szerencsére, hiszen egy, a burleszkre kacsintgató, abszurd és groteszk elemekkel teletűzdelt szatírában a hitelességnek nem a tények szintjén kell megnyilvánulni.

  

<<< Vissza a hírekhez


  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>