Az Alapítványról
Hírek, információk
Eszmecsere
2007 az Orosz Nyelv Éve
2005 Magyar-Orosz Kulturális Évad
PÁLYÁZATOK
Az alapítvány díjai
Hírek, információk

   
Főoldal > Hírek, információk
Hírek, információk

A honlap szerkesztője: Gyimesi Zsuzsanna


A történelem útvesztőiben a Ruszisztikai Központban
2018-10-01

A 2018-as Kutatók Éjszakáján mintegy száz látogató, csupa jókedv, kíváncsiság, örömteli izgalom és intellektuális élvezet töltötte meg a Ruszisztikai Központ programhelyszíneit. A történelmi szabadulószoba labirintusában mindenki talált a kedvére való ösvényt. Inkább bejutni igyekeztek a résztvevők, sem mint kijutni.


A nyitó program Julia Ruszina jekatyerinburgi történész előadása volt a Szekfű Gyula Könyvtárban. A téma az ötven évvel ezelőtt, 1968 augusztusában Moszkvában a Vörös téren lezajlott demonstráció volt. A magyar tudományos életben kevéssé tárgyalt esemény lényege az volt, hogy az 1968-as csehszlovákiai események kapcsán a központi állásfoglalással szembe menő magánvélemény kapott hangot nyilvánosan a Szovjetunió központjában. A számszerűleg talán jelentéktelennek tekinthető tüntetés jelentősége abban állt, hogy merészen élt a szólásszabadság jogával az orosz-szovjet államiság mindenkori legfontosabb színhelyén, a Vörös téren. A résztvevőkből nőtt ki a későbbiekben az első orosz Helsinki Bizottság.   

Az 1960-as évek hangulatának komoly társadalmi-politikai felidézése után ugyanez a korszak elevenedett meg énekhangban és gitárzenében. A Russian Dolls formáció Szabó Kata doktorandusz gyönyörű énekével Zsanna Bicsevszkaját hozta el a könyvtárba. Majd következett a 80-as évek felelevenítése a Kino együttes dalával, végül pedig napjaink zenei kínálata Vaszja Oblomov számával. Komoly szervezői szigornak köszönhető, hogy a közös éneklés nem ragadta magával a közönséget annyira, hogy lemaradjanak az előadásmorzsákról, amelyeket egy emelettel feljebb lehetett felcsipegetni a Ruszisztikai Módszertani Kabinetben.


Az elmúlt évek tapasztalata alapján kijelenthető, hogy a ruszisztikás kutatói éjszakák egyik legnépszerűbb előadója Filippov Szergej. Idén Nyesztor Mahno anarhista forradalmár politikai nézeteit vette górcső alá, és a tőle megszokott könnyed humorral tette befogadhatóvá a száz évvel ezelőtti történelmi korszak nagyon is súlyos dilemmáit. Gyóni Gábor ugyanebben a történelmi zónában mozgott előadásával: a cári család kivégzésével kapcsolatos újabb forrásfeldolgozások eredményeit ismertette. Humorral nem tudta megfűszerezni mondandóját, épp ellenkezőleg. Az előadás végén elnézést kért a hallgatóságtól, amiért ilyen „gyalázatos” történések felidézésére vállalkozott. Gyimesi Zsuzsanna az 1910-es évek végét és az 1920-as évek elejét egy olyan művész szemüvegén keresztül láttatta, aki mind személyes sorsa alakulása, mind a társadalmat sújtó rettenetes gazdasági körülmények miatt lehetett volna a világ legborúlátóbb embere is. A tolószékbe kényszerült Borisz Kusztogyijev azonban más utat választott. Csak a szépre emlékezett és csak a szépet láttatta festményein, felelevenítve és stilizálva az orosz vidéki élet és a teljes XIX. század gazdag kulturális tradícióit.


A Ruiszisztikai Központ fiatal kutatógenerációja idén is tarolt. Szabó Viktor a tőle megszokott igényességgel és alapossággal beszélt Anton Makarenko pedagógusi munkásságáról, Farkas Ádám közel hozta a hallgatósághoz a szovjet James Bondot, Mály Tivadart, Mezei Bálint pedig majd 100 fotó segítségével felelevenítette egy II. világháborús magyar kórházvonat életét Reményi József főhadnagy fényképhagyatékából. 


A programsorozat legizgalmasabb sávja a tényleges történelmi szabadulószoba kipróbálását tette lehetővé. Este 7 és 9 között, Mészáros Zsófia tervezésének és vezetésének köszönhetően, újabb négy csoport játszhatott egy jót a könyvtárban. A legnépesebb csoport Kaposvárról érkezett, a legtávolabbi résztvevő Jekatyerinburgból jött, a legfiatalabbak tizenévesek voltak, a legidősebbek a nyugdíj felé kacsintgattak. Közben Rettegett Iván ellátogatott az 1970-es évekbe – igaz, csak filmvásznon a Halló, itt Iván cár című filmvígjátékban, ami bizony a mai nézőt is rendesen megnevetteti. A filmet felvezető és a filmet levezető beszélgetést Szabó Viktornak köszönhettük.


A kereteket Szaniszló Orsolya biztosította a háttérből. A pirogok elfogytak. A tombolatárgyak is. Szeptember 28-án, este 10 körül könyv, póló, CD, DVD, sapka és jegyzetfüzet, és persze sok-sok élmény talált gazdára a Ruszisztikai Központban.   


  

<<< Vissza a hírekhez


  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>