A honlap szerkesztője: Gyimesi Zsuzsanna
Egy csipet oroszországi történettudomány – Julia Ruszina előadásai a Ruszisztikai Központban 2018-10-02 |
2018. szeptember 26. és 28. között az ELTE Tudományos Tanácsa támogatásának köszönhetően három előadással örvendeztette meg az ELTE BTK és a Ruszisztikai Központ vendégeit az Uráli Föderatív Egyetem docense, Julia Ruszina.
Julia Anatoljevna nem először volt vendégünk: már több alkalommal részt vett konferenciáinkon, fellépett vendégelőadói minőségben, s vendéglátóként is több évfolyamnyi ruszisztikás hallgatóval került kapcsolatba jekatyerinburgi tanulmányútjaik során. Most szeptemberben tevékenységi területének három szegmensébe engedett bepillantást Budapesten. Első előadása a szovjet és oroszországi levéltárakban végzett kutatói keresőmunka jellegzetes vonásairól szólt. Julia Ruszina ugyanis levéltáros végzettséggel is rendelkezik, s első aktív dolgozói éveit az uljanovszki levéltárban töltötte. A levéltárakról nem csupán „belsős” információkat, történeteket hallhattunk tőle, hanem megosztotta „külsős” tapasztalatát is, amit kutatói munkája során gyűjtött össze az oroszországi levéltárak széles spektrumában. Az előadás után hallgatóink olyan praktikus tanácsokkal a zsebükben távoztak, amiket saját szakdolgozói, kutatói munkájuk során biztosan kamatoztathatnak majd.
A második előadás, mely az „olvadás” korszakának filmművészetéről szólt, már szélesebb közönséget vonzott: a film szerelmeseit. A szovjet filmművészet az „olvadás” korában olyan általános fellendülésen ment keresztül, melynek során új műfajok, filmnyelvek, témák, kérdések jelentek meg. Julia Ruszina az új jelenségek panorámaképét mutatta be a hallgatóságnak egy-egy kiemelkedő filmen, filmrészleten keresztül. Néhány Magyarországon kevéssé ismert művet is felhozott példaként, így még az igazi műkedvelők is kaptak tippet, hogy milyen „régi-új” filmek társaságában tölthetik majd el a borús őszi estéket.
Az utolsó előadás a Kutatók Éjszakája programsorozat részeként hangzott el, s az 1968-as csehszlovákiai események 50. évfordulójához kapcsolódott. Julia Ruszina arról az akcióról beszélt, amelyet a szovjet katonák csehszlovákiai bevonulása ellen tiltakozásképpen szervezett nyolc ember a moszkvai Vörös téren 1968. augusztus 25-én. Julia Anatoljevna az akcióról és a résztvevők bírósági tárgyalásáról a korabeli szamizdat visszhangok, valamint a résztvevők későbbi visszaemlékezései alapján festett képet a hallgatóságnak. A számát tekintve jelentéktelennek tűnő akció azért bizonyult mégis jelentősnek, mert résztvevői nem csupán másként gondolkodtak, hanem másként is cselekedtek. Érdekes, hogy a téma valamilyen okból sem a szovjet, sem a mai oroszországi történettudományban nem kifejezetten felkapott, így az előadásra ellátogató magyar közönség igazi kuriózumot hallhatott.
Mészáros Zsófia
|
|