A budapesti Orosz Kulturális Központban sajtótájékoztatót tartottak annak kapcsán, hogy Oroszországban 2007-et az orosz nyelv évének nyilvánították. Farkas József György a Népszabadságban írt arról, milyen lehetőségek és igények vannak ma Magyarországon orosz tanulásra, illetve milyen perspektívákat nyújthat az orosz nyelv ismerete. Az alábbiakban itt is elolvashatják a cikket az érdeklődők. Beszélni kicsi orosz Puskin nyelvét egyre többen tanulnák, de már csak háromszázan tanítják Farkas József György, Népszabadság, 2007. február 14.
Az orosz kultúra iránti érdeklődés soha nem szűnt meg Magyarországon, újabban pedig a gazdasági kapcsolatok is erősödnek. A két ország közötti áruforgalom az utóbbi években közel megnégyszereződött (a magyar export értéke tavaly elérte a 2 milliárd dollárt) - ennek a kapcsolatrendszernek a mozgatásához, fejlesztéséhez mind nélkülözhetetlenebb az orosz nyelv ismerete. A fiatalok közül sokan felismerik: érdemes oroszul tanulni.
Magyarországon jelenleg 89 tanintézetben történik orosz nyelvoktatás, a magyar lakosság közel kétharmada pedig - egy felmérés adatai szerint - egyetért azzal, hogy az általános és középiskolákban az orosz is szerepeljen a választható nyelvek között. Az ELTE és a Corvinus Egyetem bevonásával mesterszak indítását tervezik, amelyen a résztvevők russzisztikai szakértő diplomát kapnának - mondja Szvák Gyula, az Alapítvány az Orosz Nyelvért és Kultúráért kuratóriumi elnöke.
Valerij Platonov, a kulturális központ igazgatója szerint Magyarországon most 906 filológus tanulja az oroszt, és további 700 hallgató foglalkozik a nyelvvel, gazdasági vagy jogi tárgyai mellett. Ivan Bojcov, a központban működő orosz nyelvtanfolyamok Szentpétervárról érkezett vezetője arról számolt be lapunknak, hogy a nála tanulók száma egy év alatt megháromszorozódott, az Andrássy úti palotában jelenleg mintegy kétszázan ismerkednek különböző szinteken Puskin nyelvével, s csak helyhiány miatt nem tudtak többet felvenni. Bakonyi István, a Magyarországi Orosz Nyelv- és Irodalomtanárok Egyesületének főtitkára elmondta: míg a rendszerváltás előtt tízezer orosztanár működött hazánkban, számuk jelenleg csupán mintegy háromszáz. Ám a régiek közül is sokan jelzik, hogy szeretnék ápolni nyelvtudásukat. Bakonyi professzor beszámolt arról is, hogy Győrben havonta összejönnek a volt orosztanárok “szinten tartó tréningre”, és most szervezik a kapcsolatfelvételt az ott élő oroszok (főleg feleségek) baráti körével.
A 2007-es esztendőt Moszkva - a külügyminisztérium kezdeményezésére - az orosz nyelv évének tekinti.
A nemzetközi program magyar vonatkozásairól a napokban tartottak tájékoztatót a budapesti Orosz Kulturális Központban. Igor Szavolszkij nagykövet a Népszabadságnak elmondta, ő is úgy tudja, hogy Magyarországon főként a fiatalok és a gazdaság szereplői körében mutatkozik mind nagyobb érdeklődés az orosz nyelv iránt. A diplomata - aki egyébként kiválóan tud magyarul - a találkozón megemlítette, hogy 170 millió ember anyanyelve az orosz, a világon pedig 350 millióan beszélik, így ez a negyedik legelterjedtebb nyelv. Az idei akcióprogram 80 országot fog át, több mint 900 rendezvény népszerűsíti az orosz nyelvet, amelyen keresztül meg lehet ismerni - és szeretni - a hatalmas ország lakóit és kultúráját.
Az orosz nyelv éve keretében az iskolai vetélkedőktől a tudományos konferenciákig Magyarországon is számos rendezvényt tartanak. A nyelvi versenyek első helyezettjeit oroszországi utazással jutalmazzák, és az ottani nyári nyelvi táborok is növekvő számban fogadnak szaktanárokat, az egyetemek pedig ösztöndíjasokat. A kulturális kapcsolat is rendkívül eseménydús lesz az idén, hamarosan Magyarországra érkezik például a moszkvai patriarchátus ortodox kórusa és több orosz színház vendégszerepel majd nálunk.
|